Użytkownik intywidualny
Kraj
Wskazówki dotyczące oświetlenia domu na każdą kieszeń

Wskazówki dotyczące oświetlenia domu na każdą kieszeń

Spostrzeżenia eksperta w branży

Modernizacja oświetlenia nie musi wymagać wygranej w Totka. Stosując się do kilku podstawowych zasad, możesz osiągnąć pożądany efekt. A dla tych, którzy poszukują czegoś nieco innego lub chcą eksperymentować, na rynku jest wiele ciekawych opcji — pomyśl na przykład o drukarkach 3D!

Aby dowiedzieć się więcej, porozmawialiśmy z projektantem wnętrz i ekspertem ds. planowania oświetlenia, Gerhardem Burckhardtem. Ma ponad 25-letnie doświadczenie w dziedzinie oświetlenia oraz jako projektant obiektów i projektant dla klientów, w tym dla międzynarodowego magazynu mody Escada, więc z pewnością jest człowiekiem, który zna się na rzeczy.

Niezbędne potrzeby

Gerhard Burckhardt, ekspert w dziedzinie planowania oświetlenia

„W przypadku każdego projektu oświetlenia, niezależnie od budżetu, najpierw należy się cofnąć o krok” — powiedział Burckhardt. „Dzisiaj niemal wszystko jest możliwe, więc musisz wiedzieć, czego chcesz”. Wśród kwestii do rozważenia należy wymienić funkcję przestrzeni, która ma być oświetlona, wymaganą atmosferę i elementy lub obszary, które mają przyciągać uwagę. Niezależnie od tego, czy chodzi o dom dla całej rodziny, przestrzeń przemysłową czy kawalerkę, takie informacje powinny stanowić fundament każdej koncepcji. „Podstawy te pomagają określić, czy oświetlenie powinno być ciepłe czy zimne, bezpośrednie czy pośrednie, rozproszone czy odbite” — wyjaśnił Burckhardt.

Ważny jest także układ pokoju i styl umeblowania. „Projektowanie oświetlenia i wystrój wnętrz mają wspólne płaszczyzny” — powiedział nam, dowodząc swego doświadczenia w obu dziedzinach. „Nie można rozważać jednego bez drugiego”. Weźmy pod uwagę na przykład wpływ tapicerki i materiałów: „Ciemne meble pochłaniają światło, natomiast jaśniejsze przedmioty odbijają je” — wyjaśnił Burckhardt. Inaczej mówiąc, pokój z ciężkimi zasłonami i mahoniowymi meblami będzie potrzebował większego oświetlenia niż pokój z bukowym wyposażeniem i jasnymi tkaninami.

Niezbędne przedmioty

Niezależnie od tego, ile zamierzasz wydać, według Burckhardta są rzeczy, w które zawsze warto zainwestować. Są to między innymi lampy z możliwością ściemniania. „Funkcja regulacji strumienia świetlnego zapewnia wysoki poziom elastyczności i pozwoli łatwo zmienić klimat każdego pomieszczenia” — wyjaśnił. Według Burckhardta możliwość regulacji poziomu oświetlenia jest znacznie ważniejsza niż możliwość dostosowania koloru. Tu znowu przeświecają jego korzenie dekoratora wnętrz: „Zamiast zmiany oświetlenia z czerwonego na niebieski poleciłbym zmianę koloru akcesoriów i wyposażenia, na których koncentruje się światło lamp”.

Jeśli chodzi o kolor, jest jedna część pomieszczenia, co do której Burckhardt zaleca zachowanie neutralności: sufit. „Jedną z moich najważniejszych wskazówek w kwestii oświetlenia jest pomalowanie lub odnowienie sufitu na jasną biel” — powiedział. Dlaczego? Aby zapewnić jednorodne oświetlenie. „Zbyt często głównym źródłem światła jest pojedyncza lampa wisząca pośrodku pokoju” — wyjaśnił. „Zwykle jednak prowadzi to do nierównomiernego i często niewystarczającego oświetlenia”. Jako skuteczną alternatywę Burckhardt sugeruje skierowanie światła na (świeżo pomalowany) sufit, co umożliwi równomierne odbijanie światła na całe pomieszczenie.

Wskazówki dotyczące oświetlenia domu na każdą kieszeń

Mały dodatek

„Diody LED stworzyły ocean możliwości, jeśli chodzi o projektowanie!” Dotyczy to zwłaszcza kloszy. Ze względu na szerszy wybór materiałów, które można wykorzystać — zważywszy na to, że lampy LED nie emitują ciepła — oraz udoskonalone technologie, można teraz eksperymentować z większą liczbą form i kształtów. „Korzystając z oprogramowania komputerowego i drukarek 3D, mogę zaoferować indywidualnie dopasowane klosze” — wyjaśnił Burckhardt. W rezultacie pozwala mu to lepiej niż kiedykolwiek dotąd realizować pomysły i sugestie klientów.

Inną ekscytującą opcją jest oświetlenie, które może przewidywać Twoje zachowanie. Burckhardt wyjaśnia ten pomysł na przykładzie jadalni. Jeśli zamontowane są lampy nad stołem oraz ogólne oświetlenie w pomieszczeniu, oba systemy mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Na przykład gdy ogólne oświetlenie zostaje ściemnione, lampy nad stołem mogą automatycznie zwiększyć poziom jasności, stawiając stół w centrum uwagi. „Zdecydowanie jest to ciekawa funkcja, ale oczywiście nie jest konieczna”.

Końcowa uwaga na temat kosztów

W przypadku każdego budżetu — małego lub dużego — Burckhardt zaleca zawsze rozważenie kosztów długoterminowych. „Mówię z osobistego doświadczenia, że lampy LED zapewniają ogromne oszczędności” — powiedział. Wyjaśniając, że wiele osób może na wstępnie zniechęcić nieco wyższa cena lamp LED, Burckhardt podkreślił, że z czasem różnica w początkowych kosztach zostanie z nawiązką zrekompensowana oszczędnością energii. „Istnieje nawet wiele kalkulatorów online, które mogą wykonać obliczenia za Ciebie”.

Na zakończenie nasz rozmówca przypomina nam, że „niezależnie od projektu, kran dostarcza wodę. To samo dotyczy oświetlenia”. Ostatecznie to jakość wody, a właściwie światła, powinna być najważniejsza: „Moim zdaniem zachowanie prostoty jest często najlepszym rozwiązaniem”.

Wszystkie gawędy w skrócie

Poznaj wszystkie opowieści o oświetleniu

Udostępnij w Social Mediach