Użytkownik intywidualny
Kraj
Stare żarówki w nowej postaci

Zrób to sam — kreatywne pomysły

Stare żarówki w nowej postaci — 10 porad

Zmieniasz oświetlenie na LED? W takim razie prawdopodobnie okaże się, że masz w domu mnóstwo starych żarówek. Aby zapobiec generowaniu odpadów i pomóc Ci dodać spersonalizowane akcenty dla Twojego domu, biura, uroczystości i imprez, wybraliśmy niektóre z naszych ulubionych pomysłów na przeróbki starych żarówek, zaczerpnięte z blogów i forów typu „zrób to sam”. Jesteś w kreatywnym nastroju? W takim razie czytaj dalej!

Zanim zaczniesz: Większość tych projektów wymaga wcześniejszego opróżnienia i wyczyszczenia starych żarówek. Wymaga to kilku czynności, a także staranności i uwagi, aby uniknąć stłuczenia szkła. Aby zachować bezpieczeństwo, należy zawsze nosić rękawice i okulary ochronne.

Oto co należy robić. Najpierw musisz usunąć stopę styku elektrycznego (mały metalowy obszar) na końcu żarówki. Można to zrobić za pomocą kombinerek lub pincety. Następnie rozbij szkło (zwykle czarne), które znajduje się w szyjce żarówki. Możesz w tym celu użyć śrubokręta lub kombinerek. Wytrząśnij wszystkie okruchy szkła na kawałek papieru, który później możesz wyrzucić. Po usunięciu ciemnego szkła zobaczysz podpórkę podtrzymującą drut i żarnik wewnątrz żarówki. Wyciągnij podpórkę za pomocą pincety i wytrząśnij resztki szkła.

Gdy żarówka będzie całkowicie pusta, można ją po prostu wyczyścić wodą (i w razie konieczności szczoteczką do zębów). Teraz jesteś gotowy do nadania żarówce nowej postaci.

Nasze najlepsze pomysły:

1. Domowej roboty lampki oliwne

Uwielbiamy ten pomysł — to sprytny sposób na zachowanie pierwotnego celu żarówki przy jednoczesnym powrocie do świata bez elektryczności.

Do wykonania lampki oliwnej potrzeby jest olej (może być nawet oliwa z oliwek), knot (na przykład sznurówka do butów lub sznurek) i mała metalowa podkładka. Do wstępnie przygotowanej żarówki przyklej od spodu podkładkę. Pozwoli to postawić żarówkę. Gdy żarówka stoi stabilnie, wlej do niej olej, aby była wypełniona w dwóch trzecich. Następnie dodaj knot. Przeciągnij go przez szyjkę tak, aby zanurzył się w oleju. Aby przytrzymać sznurek na miejscu w górnej części żarówki, możesz użyć małego kawałka cyny, na przykład z puszki do napojów lub kapsla. Wytnij w nim niewielki znak „x”, przez który przeciągniesz knot. Gdy knot całkowicie nasączy się olejem (co może potrwać kilka godzin), możesz go zapalić. Pamiętaj, aby zawsze pilnować otwartego płomienia. Przechowuj lampkę w bezpiecznym miejscu — przyda się podczas następnej przerwy w dostawie prądu. Dowiedz się więcej.

2. Stojaki na imienne winietki

Jest to świetny sposób na udekorowanie stołów na weselach lub uroczystych kolacjach oraz wskazanie gościom ich miejsca przy stole.

Do wykonania stojaka na winietkę potrzebne są wstępnie przygotowane żarówki, samoprzylepne silikonowe stopki (lub coś podobnego, co pozwoli stabilnie postawić żarówki), tektura, cienki metalowy drut oraz materiał do dekoracji wnętrza żarówki. Wybór materiału zależy od Ciebie — w internetowych samouczkach często polecane są oplątwy.

Ostrożnie włóż wybraną dekorację przez szyjkę do środka żarówki. Następnie dodaj stopki na spodzie żarówki, aby nie toczyła się po stole. Teraz wypisz imienne winietki — pamiętaj, aby pozostawić wolne miejsce, w którym wykonasz otwór. Na koniec przeciągnij drut przez otwór w winietce i owiń go wokół trzonka żarówki. Gotowe! Czas nakryć do stołu. Zobacz efekt.

3. Wiszące wazony

Te minimalistyczne, szklane uchwyty na kwiaty i rośliny pozwolą uzyskać nowoczesny efekt.

Wykonanie takich wazonów jest bardzo proste: ciasno owiń sznurek wokół szyjki wstępnie przygotowanej żarówki, tworząc na jego drugim końcu pętlę, którą można o coś zaczepić. Następnie napełnij żarówkę wodą, włóż do niej kilka kwiatów i powieś. Uwaga: do udekorowania większej przestrzeni można użyć zestawu kilku wiszących wazonów. Można także wykonać wersję stojącą. Dowiedz się więcej.

Wazon z żarówki

Inne ciekawe pomysły...

4. Sznurkowe gruszki

Ta własnoręcznie wykonana ozdoba będzie rustykalnym akcentem w Twoim domu. Jej wykonanie jest proste — potrzebujesz tylko naturalnie wyglądającego sznurka, kleju i odrobiny czasu. Ten przewodnik krok po kroku przedstawia kolejne czynności.

5. Świeczniki

Co powiesz na świeczniki ze starych żarówek zamiast butelek po winie? Pomaluj żarówki, dodaj obciążenie i podparcie, aby utrzymać je w pozycji stojącej, a następnie po prostu włóż do środka świecę o odpowiedniej średnicy. Zobacz inspiracje.

6. Solniczka i pieprzniczka

Te własnej roboty pojemniki do przypraw dodadzą blasku każdemu posiłkowi. Głównym zadaniem jest wykonanie pokrywek umożliwiających posypywanie solą, pieprzem itp. Można w tym celu wykorzystać stare plastikowe zakrętki do butelek. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.

7. Haczyki na ścianę

Ten pomysł jest nieco bardziej zaawansowany technicznie i wymaga zastosowania betonu, ale nadal jest wykonalny. Twardniejący beton należy szybko wlać do wstępnie przygotowanych żarówek tak, aby były całkowicie i równomiernie wypełnione. Gdy beton jest nadal miękki, umieść dużą śrubę na końcu szyjki żarówki. Pamiętaj, aby wystająca część śruby była wystarczająco długa, co umożliwi późniejsze przykręcenie do ściany. Teraz pozostaje już tylko czekać. Gdy beton całkowicie stwardnieje, ostrożnie rozbij szkło wokół niego, a otrzymasz haczyk w kształcie żarówki. Pamiętaj: podczas pracy ze szkłem zawsze noś rękawice i okulary ochronne. Szczegółowe informacje.

8. Naczynie na sadzonki

W tym naukowym projekcie możesz obserwować przez szkło, jak rosną korzenie roślin. Stare żarówki doskonale umożliwiają obserwację — chociaż oczywiście roślinom może w końcu zabraknąć przestrzeni. Zobacz ten pomysł w praktyce.

9. Pojemniki na cukierki

Udekoruj stare żarówki, napełniając je słodyczami — będzie to świetny prezent zamiast bombonierki.

10. Ozdoby świąteczne

Od bałwanów po pingwiny — to niesamowite, jak wiele możliwości stwarza żarówka. Co będzie Ci potrzebne? Farba, klej, brokat i szczypta wyobraźni. Na pewno przyda się też szeroki uśmiech! Tutaj znajdziesz kilka inspirujących pomysłów.

Wszystkie gawędy w skrócie

Poznaj wszystkie opowieści o oświetleniu

Udostępnij w Social Mediach