Użytkownik intywidualny
Kraj
Światło inspiracją dla sztuki

Światło inspiracją dla sztuki

Światło ponadczasowym natchnieniem dla pisarzy, muzyków i artystów

Od stuleci światło stanowiło fundamentalne źródło inspiracji dla twórczych umysłów — od zachwycającego wyobrażenia wschodu słońca aż po pokusę poddania się naszej ciemnej stronie. Spójrzmy na kilka przykładowych obrazów, wierszy, utworów muzycznych i nowoczesnych instalacji plastycznych — ile z nich znasz?

Gwiaździsta noc, Vincent van Gogh

Holenderski malarz postimpresjonistyczny podobno opisywał noc jako bardziej tętniącą życiem i piękniejszą niż dzień. To szczególne dzieło, eksponowane w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku od 1941 roku, jest jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie. Jednak mimo dzisiejszego szerokiego rozgłosu obraz ten był kiedyś znacznie bardziej osobisty — przedstawia widok z sypialni van Gogha w szpitalu psychiatrycznym (pomijając kraty).

Słońce, Edvard Munch

Edward Munch najbardziej kojarzy się z obrazem „Krzyk” i przedstawioną na nim cierpiącą postacią. W jego dorobku jest jednak wiele innych arcydzieł. Na przykład to modernistyczne malowidło przedstawiające ogromne, dominujące słońce, które mniej się kojarzy z cierpieniem, ale nadal jest w jakiś sposób zastraszające i hipnotyzujące. Potężne promienie słoneczne rozświetlają ocean i rzucają światło na norweski krajobraz.

Wschód słońca nad zamkiem w Norham, Joseph Mallord William Turner

J. M. W. Turner, pejzażysta brytyjskiego romantyzmu nazywany często „malarzem światła”, przenosił na płótno wyobrażenie półprzezroczystego, skrzącego się światła. Ten obraz przedstawia blask światła świtu nad zamkiem w hrabstwie Northumberland w Anglii. Jest to jeden z największych obrazów Turnera dotyczący światła i atmosfery. Dla Turnera słońce było duszą Boga. Podobno jego ostatnie słowa brzmiały „Słońce jest Bogiem”.

„Sonata księżycowa”, Beethoven

Beethoven

Niemal dwieście lat po skomponowaniu nadal jest to jeden z najczęściej słuchanych utworów muzyki poważnej. Jest ponury, intensywny, medytacyjny i niezawodnie działa na wyobraźnię słuchacza. Utwór zawdzięcza swój tytuł niemieckiemu poecie Ludwigowi Rellstabowi, który powiedział, że pierwsza część kojarzyła mu się ze światłem księżyca nad jeziorem Lucerna. Podobno w rzeczywistości pierwszą inspiracją Beethovena do napisania muzyki była wizyta nad jeziorem na Węgrzech.

„Here Comes the Sun” (Oto nadchodzi słońce), The Beatles

Nucisz już tę melodię? Autorem tego kultowego utworu z albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles z 1969 r. był George Harrison. Podobno Harrison pisał tekst, siedząc w ogrodzie Erica Claptona i ciesząc się wiosennym słońcem po długiej, ponurej brytyjskiej zimie wypełnionej spotkaniami oraz ciężką pracą.

„Dark Side of the Moon” (Ciemna strona Księżyca), Pink Floyd

W większości kolekcji płyt CD można znaleźć kopię albumu „Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd. To jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów, który figurował na liście przebojów Billboard przez kolejne 741 tygodni. Grupa angielskich muzyków rockowych zaprasza w nim na podróż po meandrach mrocznej strony ludzkiej natury. Ciemność miała symbolizować szaleństwo.

„Symfonia alpejska”, Richard Strauss

Posłuchaj tej muzycznej fantazji, dzięki której możesz wpinać się po górach, nie wstając z kanapy. Niemiecki kompozytor ilustruje za pomocą muzyki wędrówkę po Alpach. Muzyka najpierw opisuje ciemność przed świtem, a potem rozjaśniające się niebo. Następnie zostajemy oczarowani dźwiękami ilustrującymi słońce rozbłyskujące nad górami w potężnym crescendo wraz z dudnieniem bębna basowego i wartkim dźwiękiem talerzy.

Wschód słońca

Zachody słońca, Victor Hugo

„Nawet najciemniejsza noc się skończy i wstanie słońce” — napisał w swojej powieści „Nędznicy” francuski poeta, powieściopisarz i dramaturg z epoki romantyzmu. Według słów żony Victora Hugo do napisania tego zbioru sześciu wierszy zatytułowanego „Zachody słońca” zainspirował go zachód słońca nad Paryżem, który oglądał wraz z przyjaciółmi.

Chmura, Caitlind r.c. Brown i Wayne Garrett

Ci dwaj współcześni artyści z Calgary badają społeczne efekty światła. Pracując z materiałami pochodzącymi z recyklingu, najbardziej zasłynęli instalacją CHMURA złożoną z tysięcy żarówek i włączników łańcuchowych. Podobno artyści powiedzieli, że są „uwiedzeni przez nieodłączne piękno świetlnych obiektów”, ponieważ „światło zapewnia bezpieczeństwo i jasność oraz stanowi dowód cywilizacji”.

Wszystkie gawędy w skrócie

Poznaj wszystkie opowieści o oświetleniu

Udostępnij w Social Mediach