Użytkownik intywidualny
Kraj
Opowiadanie historii

FUTURYSTYCZNE KONCEPCJE ŚWIATŁA

W JAKI SPOSÓB NOWOCZESNE TECHNOLOGIE OŚWIETLENIOWE ZMIENIAJĄ NASZE ŻYCIE

Brzmi to jak scena z filmu science fiction: świat, w którym wiązki światła przywracają prawidłowy rytm serca, lasery tworzą realistyczne hologramy z wizerunkiem rozmówcy, a oświetlenie pozwala wytwarzać żywność bez światła słonecznego. Ale to rzeczywistość, tyle że taka, jakiej (jeszcze) nie znamy. Wszystkie te wynalazki są obecnie badane, aby wkrótce przejść ze sfery fantazji do życia codziennego.

ŚWIATŁO ŻYCIA

Naukowcy planują wprowadzenie leczenia opartego na wykorzystaniu światła dla osób cierpiących na potencjalnie śmiertelne arytmie — nieregularne bicie serca, które może w ciągu kilku minut prowadzić do zatrzymania jego akcji. Leczenie światłem pacjenta z zatrzymaniem krążenia umożliwi lekarzom przywrócenie normalnego funkcjonowania serca w bezpieczny i bezbolesny sposób. Dzisiejsze defibrylatory dostarczają bolesnych impulsów energii elektrycznej i mogą uszkodzić tkankę serca.

Koncepcja ta wywodzi się z optogenetyki, która łączy biologię molekularną ze stymulacją światłem w celu sterowania impulsami przekazywanymi przez neurony. Testy zostały do tej pory pomyślnie przeprowadzone na zwierzętach i komputerowych modelach ludzkiego serca. Technika ta musi teraz zostać precyzyjnie dopracowana, zanim zostanie zastosowana na ludziach.

JASNY UMYSŁ

Lekarze mogą używać laserów do przeprowadzania delikatnych operacji na mózgu. Już teraz w medycynie wykorzystywane są lasery do takich zabiegów jak wypalanie nowotworów w obrębie czaszki. Neurochirurdzy mają nadzieję, że światło laserowe może być użyte do wywołania reakcji chemicznych w tkance mózgowej, co pomoże kontrolować pewne zaburzenia psychiczne. Lasery do zabiegów na mózgu są również testowane w leczeniu padaczki. Chirurg sterujący laserem wykorzystuje kontrolowane ciepło, aby usunąć obszar w mózgu, które stanowi przypuszczalne źródło napadów padaczkowych.

SZYBKI JAK ŚWIATŁO

Laboratorium

Li-Fi, technologia komunikacji oparta na świetle, mogłaby stać się następcą Wi-Fi. Przede wszystkim jest 100 razy szybsza. A ponieważ światło nie może przechodzić przez ściany, Li-Fi zapewnia również większe bezpieczeństwo i powoduje mniej zakłóceń. Ta technologia przekazywania danych wykorzystuje fale świetlne, czyli technologię komunikacji przy użyciu światła widzialnego, zamiast technologii radiowej.

Profesor Harald Haas z Uniwersytetu w Edynburgu wynalazł Li-Fi w 2011 roku, gdy odkrył, że bardzo szybkie miganie pojedynczej diody LED umożliwia przekazywanie większych zbiorów danych niż w przypadku wieży komórkowej.


WIĘCEJ ENERGII

Lasery można wykorzystać do zaspokojenia naszych przyszłych potrzeb energetycznych. Chodzi o to, że satelity napędzane energią słoneczną zostaną wystrzelone na specjalną pozycję orbitalną, gdzie będą pobierać energię ze światła słonecznego. Energia ta będzie zasilała duży laser, który skieruje wiązkę z powrotem na Ziemię. Tam zostanie odebrana przez odbiornik, który następnie przekształci ją w energię elektryczną. Wystarczająca liczba tych satelitów mogłaby zaspokoić znaczną część naszego zapotrzebowania na energię.

JAK NA OBRAZKU

Pamiętasz, jak wizerunek Księżniczki Lei wyłonił się w oryginalnym filmie „Gwiezdne wojny” z 1977 roku? Wyobraź sobie, że siedzisz w domu, a gdy na Twój telefon zadzwoni bliska Ci osoba, pojawi się trójwymiarowy hologram jej postaci — zupełnie jak w „Gwiezdnych wojnach”. Eksperci uważają, że jesteśmy blisko wprowadzenia realnych hologramów dzięki coraz bardziej zaawansowanemu wykorzystaniu laserów plazmowych. Ich światło jest widzialne nawet wtedy, gdy nie odbija się od powierzchni.

ŚWIATŁO TO ZDROWIE

Monitoruj swój stan zdrowia, korzystając z medycznych metod pomiaru, które można zintegrować z zegarkami, smartfonami lub bransoletami fitness. Czujniki optyczne pozwalają monitorować rytm serca, tętno, a nawet nasycenie krwi tlenem podczas biegu, ćwiczeń lub zwykłych codziennych czynności. Czujniki, na przykład półprzewodniki Osram Opto Semiconductors, wykorzystują wysokowydajną technologię układów scalonych w celu zapewnienia wyjątkowo niezawodnych pomiarów.

ZBIORY W ŚWIETLE LED

Oświetlona pracownia naukowa

Żywność do wzrostu potrzebuje słońca, prawda? Niekoniecznie. Pionowe gospodarstwa rolne zasilane specjalnym oświetleniem LED to najnowsze rozwiązanie w obszarach miejskich, umożliwiające produkcję warzyw liściastych na mniejszej powierzchni i z mniejszym skutkiem dla środowiska niż tradycyjne gospodarstwa rolne. Oprawy oświetleniowe do zastosowań w ogrodnictwie, takie jak Oslon SSL 660 nm i diody SSL 450 nm firmy Osram, umożliwiają uzyskiwanie świeżych plonów przez cały rok, zapobiegając przerwom w produkcji żywności powodowanym sezonowym wzrostem i spadkiem dostaw oraz ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak susze i powodzie. Rośliny przekształcają światło o określonej długości fali w energię chemiczną w ramach procesu fotosyntezy.


INTELIGENTNY WYŚWIETLACZ

Technologia organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED) jest coraz częściej wykorzystywana w wyświetlaczach smartfonów. Eksperci mówią już o modelach smartfona z giętkimi ekranami — nawet takimi, które można zgiąć w pół. Zaawansowana technologia wyświetlania pozwala na zastosowanie żywszych kolorów i smuklejszych wyświetlaczy, mniej zużywających baterię niż obecne wyświetlacze w telefonach.

Wszystkie historie w pigułce 

Poznaj wszystkie opowieści o oświetleniu

Udostępnij w Social Mediach