Profesjonalista

Najczęściej zadawane pytania

Zastosowanie tub SubstiTube jako zamiennika lamp fluorescencyjnych

Bezpieczeństwo tub LED

Oferta tub LED stosowanych jako zamienniki tradycyjnych świetlówek stale się rozszerza. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tub LED.

Szczegółowe dane techniczne, instrukcje montażu i listy kompatybilności można znaleźć w naszym katalogu online .

Tuby SubstiTUBE sprzedawane przez LEDVANCE spełniają wszystkie wymagania zawarte w normie bezpieczeństwa DIN EN 62776 ("Dwutrzonkowe lampy LED przeznaczone do zastępowania świetlówek - Wymagania bezpieczeństwa"). Zgodność ta jest udokumentowana certyfikatem Niemieckiego Stowarzyszenia Elektrotechniki, Elektroniki i Technik Informacyjnych lub VDE - skrótem jego niemieckiej nazwy.

Wyniki kluczowych testów:

 • Tuby LED są bezpieczne w użytkowaniu i obsłudze, podobnie jak tradycyjne świetlówki.
  • Ochrona przed przypadkowym dotknięciem elementów przewodzących prąd
  • Zgodność z wymogami dotyczącymi zachowania odpowiednich odległości i zabezpieczeniem przed prądami pełzającymi
  • Zabezpieczenie styków i trzonków tub podczas ich montażu

 

 • Dopuszczenie do stosowania w gniazdach G13 i G5 pod względem masy i wymiarów tub

 

 • Tuby LED sprzedawane przez firmę LEDVANCE należą do grupy bez ryzyka dla bezpieczeństwa fotobiologicznego (RG0). Oznacza to, że nie stanowią one zagrożenia dla skóry i oczu.

Takie certyfikaty testowe mają zastosowanie do badanej kombinacji produktów. Oznacza to, że ich ważność obejmuje tylko lampy, które producent oprawy przedstawił organizacji przeprowadzającej badania (z reguły nie są to tuby LED). W Niemczech można łatwo przeprowadzić nową certyfikację oprawy wyposażonej w tubę SubstiTUBE przez organizację taką jak VDE. Odrębne certyfikaty VDE zostały już wydane dla większości tub LED SubstiTUBE.

Cechy i zalety tub SubstiTUBE LED

 • Niższa całkowita moc systemu: Tuby LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne świetlówki.
 • Większa skuteczność świetlna: przy niższym strumieniu świetlnym tuby LED mogą wytwarzać światło o wyższym natężeniu niż świetlówki. Dzięki mniejszej mocy można osiągnąć znacznie wyższy poziom skuteczności, aż do 150 lm/W. Oba efekty mogą zmniejszyć zużycie energii nawet o 70%, a tym samym koszty energii.
 • Dłuższa trwałość: trwałość tub LED sprzedawanych przez LEDVANCE jest do pięciu razy dłuższa niż tradycyjnych świetlówek. W związku z tym wymagają one mniej czynności konserwacyjnych.
 • Zrównoważony rozwój: istniejące i funkcjonalne oprawy oświetleniowe mogą nadal pozostać w użyciu dzięki zastosowaniu tub LED.

Ze względu na swoją konstrukcję, lampa LED wytwarza światło ukierunkowane w przeciwieństwie do świetlówek, które jest równomierne. W związku z tym rozsył światła może się różnić w zależności od istniejącej geometrii oprawy. W przypadku prostych opraw słupkowych i otwartych, generalnie można zauważyć niewiele różnic (patrz krzywe rozsyłu światła). Istotną dla użytkownika miarą oświetlenia jest poziom oświetlenia, który jest mierzony na "płaszczyźnie użytkowej" (np. na powierzchni roboczej). Światło wytwarzane przez tuby LED SubstiTUBE jest kierowane na obiekt docelowy i optymalnie go oświetla. Straty wynikające z niepożądanego rozpraszania światła mogą być w ten sposób zminimalizowane.

Krzywa rozsyłu światła dla świetlówki
Krzywa rozsyłu światła dla świetlówki
Krzywa rozkładu światła dla tuby SubstiTube
Krzywa rozkładu światła dla tuby SubstiTube

Firma LEDVANCE oferuje na produkty SubstiTUBE gwarancję do pięciu lat. Dokładne warunki gwarancji można znaleźć tutaj .

LEDVANCE oferuje tuby LED do opraw T5 i T8 z trzonkami G5 lub G13:

 • SubstiTUBE T8 EM dla opraw z indukcyjnymi statecznikami CCG
 • SubstiTUBE T8 HF i T5 HF do opraw ze statecznikami elektronicznymi ECG
 • SubstiTUBE T8 Universal do opraw ze statecznikami ECG i CCG


Dodatkowe szczegółowe informacje i listy zgodności z przetestowanymi statecznikami ECG znajdują się w katalogu online .

Udostępnij w Social Mediach