Profesjonalista
Kraj
ROZPORZĄDZENIA UE

ROZPORZĄDZENIA UE

W ciągu ostatnich lat UE przynaglała do wprowadzania sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi, bardziej energooszczędnych rozwiązań. Branża oświetleniowa dokłada starań, aby dokonać tego ważnego przejścia na produkty, które działają w sieci i są spersonalizowane, a przy tym coraz bardziej efektywne i poddające się recyrkulacji.

Wdrażając stosowne przepisy, promujemy efektywne użytkowanie oświetlenia z korzyścią dla globalnego środowiska, ludzkiej wygody oraz zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

Ze swej strony, jako LEDVANCE, już oferujemy szeroką gamę efektywnych alternatywnych rozwiązań, a wciąż pracujemy nad innowacyjnymi technologiami oświetleniowymi, aby poprawić recyrkulację produktów.

PRZYGOTUJ SIĘ NA ŚWIATŁO PRZYJAZNE DLA KLIMATU

NOWE ROZPORZĄDZENIA SLR/ELR UE

Unia Europejska poczyniła kolejny duży krok ku przyjaznemu dla klimatu, efektywnemu oświetleniu. Celem jest promowanie gospodarki recyrkulacyjnej i dostarczanie konsumentom jasnych, przejrzystych i zestandaryzowanych informacji. Rozporządzenia SLR i ELR zmieniają definicję produktów sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi oraz sposób prezentacji ich efektywności energetycznej na etykietach.

Nowe rozporządzenia UE w zakresie ekoprojektowania i etykietowania źródeł światła obowiązują od grudnia 2019 roku. Obecnie są wdrażane etapami.

LEDVANCE profesjonalistom zajmującym się oświetleniem jako ich silny partner zapewnia, że będą w stanie spełnić wymagania klientów na każdym z tych etapów, pozostając przy tym w zgodzie z nowymi przepisami. Poniżej w skrócie przedstawiamy najważniejsze zmiany – oraz na czym polega pomoc LEDVANCE.

NOWE SLR/ELR – NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY

Ewaluacja wszystkich źródeł światła będzie się odbywać zgodnie z tymi rozporządzeniami.

Opakowanie i grafika zostaną nieco zmienione stosownie do przepisów.

Wszystkie źródła światła będą rejestrowane w ogólnounijnej bazie danych EPREL.

Będzie nowa etykieta efektywności energetycznej z nową skalą. Skala od A++ do E zostanie zamieniona na skalę od A do G.

Już istniejące produkty mogą być sprzedawane bez zmiany klasyfikacji do marca 2023 roku.

Wycofywanie lamp konwencjonalnych

W myśl nowych przepisów UE stopniowo wycofywany jest cały szereg lamp o niższej efektywności energetycznej. Kluczowymi datami są 1 września 2021 roku oraz 1 września 2023 roku. LEDVANCE już teraz oferuje odpowiednie, wysokiej jakości zamienniki LED wycofywanych produktów.

W KAŻDEJ REGULE SĄ WYJĄTKI

Rozporządzeniami SLR/ELR nie są objęte:

 • chipy, moduły i pakiety LED;
 • oświetlenie awaryjne;
 • źródła zasilane bateryjnie;
 • oryginalne dzieła sztuki;
 • oświetlenie dla pojazdów, środków transportu i sprzętu wojskowego;
 • ekrany;
 • sprzęt medyczny;
 • sprzęt morski;
 • kilka produktów specjalistycznych lub niszowych;
 • oprawy oświetleniowe z wymiennymi źródłami światła („produkty zawierające”).

Pozostałe wyjątki można znaleźć w bieżących rozporządzeniach SLR/ELR w załączniku III (SLR) i w załączniku IV (ELR) w witrynie www.eur-lex.eu .

Obowiązek informacyjny

Kolejną innowacją jest europejska bazy danych o produktach do celów etykietowania energetycznego (European Product Registry for Energy Labeling, EPREL). Po raz pierwszy w historii wszelkie stosowne informacje dotyczące wszystkich źródeł światła na rynku są gromadzone w jednej bazie danych, poddawane ocenie m.in. na podstawie takich kryteriów, jak ekoprojekt i sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi, oraz udostępniane wszystkim użytkownikom tej bazy.

LEDVANCE gwarantuje kompletną rejestrację swoich produktów. Ponadto już na początkowym etapie w pełni przestrzegamy pozostałych zobowiązań w zakresie informowania i etykietowania – na przykład na opakowaniach i w instrukcjach obsługi.

Nowa etykieta efektywności energetycznej

Dnia 1 września 2021 roku zostaną wprowadzone nowe etykiety efektywności energetycznej źródeł światła (okres przejściowy będzie trwać do 1 marca 2023 roku), sporządzane na podstawie danych zamieszczonych w bazie EPREL. Wszyscy mogą mieć pewność, że wszystkie źródła światła LEDVANCE, które pojawią się na rynku, począwszy od tej daty, będą opatrzone prawidłowymi etykietami. Przydatna informacja: produkty, które już znalazły się na rynku, nadal będzie można po tej dacie kupować i sprzedawać oraz instalować w obiektach klientów.

Od 1994 roku w UE stosowane są etykiety efektywności energetycznej, z których konsumenci mogą szybko i prosto zaczerpnąć informacje. Etykiety obecnie wchodzą w trzecią fazę. Poza nieco zmodyfikowanym wzorem nowe etykiety różnią od poprzednich zasadniczo dwie rzeczy:

 • nowa skala efektywności energetycznej: od A do G;
 • kod QR z linkiem do danych produktu przechowywanych w bazie danych EPREL.

Wybieraj produkty od LEDVANCE, a będziesz mieć pewność, że Twoje produkty oświetleniowe są zgodne z przepisami UE i gotowe do przyszłych wyzwań.

Udostępnij w Social Mediach