Profesjonalista
Kraj
Ziemia w nocy

Zanieczyszczenie światłem

Dystrybucja i rozwiązanie

Jedną z najlepszych rzeczy w wyjeździe z miasta jest widok nocnego nieba. Z dala od blasku budynków i oświetlenia ulicznego, Droga Mleczna otwiera się ponad nami. A może jednak wraz ze wzrostem zanieczyszczenia światłem, nasze szanse na obserwację naszej galaktyki są zagrożone? Ale to nie wszystko. Zanieczyszczenie światłem ma również wiele innych poważnych konsekwencji. Rozmawiamy z dwoma ekspertami, aby dowiedzieć się więcej o tym problemie, o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie i o tym, co można zrobić, aby temu zapobiec.

Fabio Falchi - badacz

"Muszę jechać przez pięć godzin, aby zobaczyć ładne rozgwieżdżone niebo" - mówi nam Fabio Falchi. To długa droga dla każdego, ale szczególnie dla kogoś, kto poświęcił swoje życie zawodowe Drodze Mlecznej. Przez ostatnie 15 lat Falchi był badaczem w Instytucie Nauki i Technologii Zanieczyszczenia Światłem we Włoszech, skupiając się na pomiarach i kwantyfikacji zanieczyszczenia światłem. Jednym z jego głównych projektów jest Światowy atlas sztucznej jasności nieba . Atlas, opracowany przy użyciu oprogramowania stworzonego specjalnie do obliczania, jak światło wykrywane przez satelity rozchodzi się w atmosferze, ujmuje ilościowo problem zanieczyszczenia światłem. "Nawet ja byłem zszokowany najnowszymi ustaleniami" - przyznaje Falchi po opublikowaniu najnowszej wersji w czerwcu 2016 roku.

Oświetlona ulica

"Badanie wykazało, że 83% światowej populacji żyje obecnie pod zanieczyszczonym światłem niebem. W Stanach Zjednoczonych i Europie liczba ta wzrasta do ponad 99% populacji" - wyjaśnia. Wśród krajów G20, Włochy i Korea Południowa okazały się najbardziej zanieczyszczone, podczas gdy Australia najmniej. Zanieczyszczenie światłem to wszelkie zmiany poziomów naturalnego oświetlenia w nocy, spowodowane głównie przez nadmierne, niewłaściwie ukierunkowane lub nieodpowiednie użycie sztucznego oświetlenia. Powoduje ono, że nocne niebo jest jaśniejsze, a gwiazdy są częściowo lub całkowicie przesłonięte. Podczas gdy obszary zamieszkane (szczególnie miasta) są najbardziej dotknięte tym zjawiskiem, obszary wiejskie również odczuwają skutki jaśniejszego nocnego nieba. "Możesz wyraźnie zobaczyć kopuły świetlne nad miastami, nawet z odległości setek mil" - wyjaśnia Falchi.

Falchi określa zanieczyszczenie światłem jako "świetlistą mgłę". Choć może to brzmieć poetycko, rzeczywistość jest otrzeźwiająca. Konsekwencje są globalne. Niewłaściwie rozmieszczone oświetlenie nie tylko marnuje znaczne ilości pieniędzy i energii, ale ma również poważne konsekwencje ekologiczne i wpływ na ludzkie zdrowie. Wiele zwierząt, aby przeżyć, polega na naturalnych wzorcach dnia i nocy. Zakłócenie tych wzorców przeszkadza na przykład w polowaniu, migracji i rozmnażaniu. Jeśli chodzi o ludzi: "Jak ostrzega American Medical Association, sztuczne światło w nocy, zwłaszcza światło o wysokiej zawartości niebieskiego, takie jak to wytwarzane przez białe diody LED, może wpływać na rytm okołodobowy i poziom melatoniny, wpływając na wzorce snu i funkcje układu odpornościowego" - wyjaśnia Falchi. Dodając: "Problem nie jest związany z samą technologią LED. Białe diody LED o bardzo niskiej temperaturze barwowej, niższej niż około 2500K są w porządku. Im niższa, tym lepiej."

Dla Falchiego ważne są również implikacje kulturowe: "Dla mnie Droga Mleczna jest największym cudem natury, który powinniśmy móc oglądać każdej nocy" - mówi. "Obawiam się, że może ona stać się zjawiskiem, które ominie przyszłe pokolenia. Jeśli tak wspaniałe źródło inspiracji zostanie utracone, może na tym ucierpieć literatura, filozofia i muzyka."

zanieczyszczenie światłem

Michael Stats - ekspert biznesowy

Michael Stats jest Vertical Application Manager Transportation & Outdoor DACH w LEDVANCE. Jego wizja jest prosta i przekonująca: "Zanieczyszczenie światłem można zminimalizować dzięki dobrej kontroli światła i dobrym systemom optycznym". To, jak wyjaśnia, obejmuje ściemniacze, timery i czujniki ruchu - technologie, do których LEDy nadają się szczególnie dobrze.

Jeśli chodzi o oświetlenie publiczne na ulicach i drogach, niezbędne są większe osłony, aby zapobiec emisji światła w górę. Jak zauważa Stats, "w przeszłości takie elementy były często odsłonięte, a światło rozpraszało się we wszystkich kierunkach". Nowoczesne latarnie uliczne LED, w przeciwieństwie do tradycyjnych lamp, mogą być lepiej ukierunkowane na dokładny obszar, który musi być oświetlony. "Jednak to, czego nigdy nie można uniknąć, to światło, które odbija się od ziemi lub otaczających budynków, a także to, które jest rozproszone przez cząsteczki w atmosferze pod lampą".

Ostatecznie, zanieczyszczeniu światłem można zapobiegać poprzez wyłączanie świateł tam, gdzie nie są one potrzebne. Dlatego ważne jest, aby określić, gdzie można ograniczyć użycie światła. Stats przyznaje, że w tym zakresie opinie będą się nadal różnić. Na przykład, podczas gdy niektórzy mogą twierdzić, że fasady powinny być oświetlone w nocy ze względów kulturowych, inni mogą uważać to za całkowicie zbędne. A co z bezpieczeństwem i ochroną? Czy oświetlenie uliczne powinno być wyłączane o określonej porze, czy też ograniczane? Według Statsa, jak najlepsze wykorzystanie diody LED w celu uniknięcia zanieczyszczenia światłem, to stosunkowo nowy temat. Wymaga on jeszcze dokładniejszego zdefiniowania i uzgodnienia. "Na razie chodzi o znalezienie kompromisu między bezpieczeństwem, wymaganiami normatywnymi, projektem, orientacją i wydajnością".

Więc następnym razem, gdy włączysz swoje światła w nocy lub wyjdziesz na zewnątrz po zmroku, rozejrzyj się i zapytaj, ile z lamp, które widzisz, jest rzeczywiście potrzebnych. A ile z nich kieruje światło tylko tam, gdzie jest ono potrzebne. A potem spójrz w górę. Czy widzisz gwiazdy?

Udostępnij w Social Mediach