Profesjonalista
Kraj
Oświetlenie miejskie

Jasne światła, wielkie miasto

Oświetlanie naszych przestrzeni miejskich

Niezależnie od tego, czy lądujemy podczas wieczornego lotu, czy podziwiamy panoramę zatoki, jest coś magicznego w światłach miasta. Mogą one wpływać na nasze uczucia, nasze postrzeganie, a nawet nasze zachowanie - często bez naszego udziału.

"These streets will make you feel brand new, big lights will inspire you"
(Jay-Z feat. A. Keys - Empire State of Mind)

Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć piosenki nawiązujące do miejskich świateł. Wydają się one posiadać pewien mistycyzm lub romantyzm, który rzeczywiście może nas inspirować. Najważniejsze jest jednak to, że spełniają one swoją funkcję. Sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i pewnie; mogą sprawić, że miasto staje się atrakcyjne na rynku i podkreślają architekturę. Ale co jest ważniejsze?

Bezpieczne i trwałe

"The bright array of city lights as far as I can see"
(Bill Anderson - City Lights)

"Oświetlenie miejskie można porównać do piramidy" - wyjaśnia Michael Stats, Vertical Application Manager Transportation & Outdoor w LEDVANCE. "Pewne potrzeby funkcjonalne stanowią fundament, a bezpieczeństwo jest najważniejsze. Przesuwając się o poziom wyżej, można zacząć zastanawiać się nad kwestiami estetycznymi, a powyżej znów chodzi o dodatkową funkcjonalność."

Mówiąc o bezpieczeństwie, ma jednak na myśli dwa rodzaje bezpieczeństwa. Jeden w tym sensie, że miasta muszą być odpowiednio oświetlone, aby zapewnić bezwypadkowe poruszanie się po schodach, przejściach, ulicach itp. Oznacza to dobrze ukierunkowane, jasne światła w obrębie głównych arterii pieszych. Drugi rodzaj to subiektywne poczucie osobistego bezpieczeństwa:

"Oświetlenie ma ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa ludzi" - twierdzi Stats. "Dużym wyzwaniem, przed którym stoją miasta, jest zainstalowanie oświetlenia, które sprawi, że wszyscy będą czuć się bezpiecznie i komfortowo". Ale jak dokładnie można to osiągnąć? Jakość światła jest jednym z czynników: nie tylko jasność, ale również oddawanie barw. "Im lepsze jest oddawanie barw - tzn. jak prawdziwe wydają się kolory, tym łatwiej piesi mogą rozpoznać ludzi wokół siebie. Dzięki temu czują się bezpieczniej na przykład w dużych tłumach" - wyjaśnia dalej Stats.

"Finds a convenient streetlight, steps out of the shade"
(Dire Straits - Romeo & Juliet)

Wyzwanie nie kończy się jednak na zapewnieniu bezpieczeństwa - jak zauważa Stats: "Oświetlając miasta musimy również pamiętać o innych fundamentalnych aspektach, takich jak efektywność energetyczna, jakość oświetlenia, wymogi prawne, trwałość i konserwacja".

To właśnie z tych powodów coraz więcej miast na całym świecie modernizuje lub unowocześnia swoje oświetlenie uliczne na LED. "Diody LED są bardzo wydajne. Dla operatora są one atrakcyjne ze względu na wysoką jakość oświetlenia, trwałość i niskie koszty konserwacji" - wyjaśnia Stats.

Jednym z miast, które kieruje się w stronę takich oszczędności, jest Glasgow. W 2015 roku otrzymało ono pożyczkę na rozpoczęcie wymiany 70 tys. latarni ulicznych wzdłuż głównych arterii na LED-y. Uważa się, że w ciągu najbliższych 18 lat odnotują one 50-procentowy spadek zużycia energii, a jednocześnie zaoszczędzą ponad 18 tys. ton emisji gazów cieplarnianych.

Panoramiczny widok na katedrę w Kolonii i panoramę miasta

Przyciągnięci do światła

"This city's made of lights"
(Neon lights - Kraftwerk)

W dzisiejszych czasach miasta muszą być atrakcyjne rynkowo. Są w ciągłej rywalizacji, aby przyciągnąć firmy, turystów i dotychczasowych mieszkańców. Oświetlenie odgrywa tu integralną rolę. Holistyczne podejście do oświetlenia miejskiego zapewnia, że właściwe oświetlenie znajduje się we właściwych miejscach, jak wyjaśnia Stats:

"Im bardziej wysokiej jakości i bezpieczne oświetlenie wygląda, tym dłużej ludzie będą spacerować po ulicach lub siedzieć wieczorem przed kawiarniami. W szczególności obszary śródmiejskie powinny zawsze dążyć do estetycznego oświetlenia o wysokim współczynniku oddawania barw, ponieważ są one wizytówką każdego miasta."

Najważniejsze wydarzenia w mieście

Oświetlenie miejskie w Szanghaju

"Oh you look so beautiful tonight...In the city of blinding lights"
(U2 - City of blinding lights)

Każde miasto posiada jedną lub kilka architektonicznych wizytówek: wyróżniających się cech, które chętnie podkreśla. Gdy zapada zmrok i miasto ożywa, tylko te z wyjątkowymi projektami oświetleniowymi będą nadal olśniewać na tle czarnego nieba.

Czasami tymi wizytówkami są najwyższe drapacze chmur w mieście, innym razem mogą to być mosty, place, dworce lub drogi. "Niezależnie od projektu, ściśle współpracujemy z architektem, aby pokazać, w jaki sposób oświetlenie może być zintegrowane nie tylko z projektem, ale także z materiałami budowlanymi" - wyjaśnia Alvis Fong z Traxon Technologies, spółki zależnej firmy OSRAM specjalizującej się w oświetleniu fasad budynków. "Oświetlenie musi podkreślać architekturę, ale także być trwałe i niezawodne".

"I'm a cigarette burnin' slow on a summer night, she's city lights "
(City Lights - Tim McGraw)

Takie akcentujące oświetlenie może przekształcić kreatywne wizje w niezapomniane doświadczenia oświetleniowe. Weźmy na przykład Shanghai Tower, projekt firmy Traxon. Drugi najwyższy budynek na świecie (pierwszy w Chinach), o wysokości 632 m, jest podkreślony poprzez pokaz świetlny, którym może się pochwalić każdej nocy dzięki 22 000 zestawów diod LED na swojej fasadzie i 6500 downlightów w atrium.

"Wieża w Szanghaju jest przykładem doskonałego połączenia architektury i oświetlenia - oraz tego, jak oświetlenie może nawet opowiadać historie", mówi Fong. Na przykład zakrzywiona spiralna fasada budynku symbolizuje dynamiczne powstawanie nowoczesnych Chin, a uzupełniające rozwiązanie oświetleniowe jest z tym zgodne. "Możemy sterować oświetleniem, aby dopasować je do motywów przewodnich lub pór roku. Możemy ustawić oświetlenie zimowe, letnie lub na przykład oświetlenie na Chiński Nowy Rok. Światła nadają budynkom charakter, który z kolei nadaje charakter miastu."

Lata świetlne do przodu

"Are you a lucky little lady in the city of lights or another lost angel, city of night?"
(L.A. Woman - The Doors)

Co zatem czeka oświetlenie miejskie w przyszłości? Pan Stats przewiduje, że nacisk zostanie położony na to, aby oświetlenie miejskie było jeszcze bardziej wydajne - i łatwiejsze w zarządzaniu: "Obejmowałoby to zautomatyzowane raporty o błędach do centrum sterowania, które może zdalnie przeprowadzać konserwację".

Ale być może największa zmiana nadejdzie, gdy tak wiele mówi się o inteligentnych miastach, które staną się rzeczywistością. Wracając do jego analogii piramidy, jest to "dodatkowa funkcjonalność", o której wspomniał: "Oświetlenie jest doskonałą bazą dla ważnego tematu Smart City".

O naszych ekspertach

Michael Stats jest specjalistą w dziedzinie oświetlenia miejskiego. Pełni funkcję Vertical Application Manager w LEDVANCE Transportation and Outdoor sector na region DACH.

Alvis Fong jest ekspertem w dziedzinie oświetlenia fasad budynków, mieszkającym w Hongkongu. Pełni funkcję kierownika ds. komunikacji marketingowej w firmie Traxon Technologies, specjalizującej się w półprzewodnikowych systemach oświetleniowych i sterujących.

Udostępnij w Social Mediach