Profesjonalista
Kraj

Misja bezpieczniejsze miasta

Oświetlenie sprawia, że ludzie czują się bezpieczniej i tworzy przyjazne środowisko dla biznesu i turystyki

Coś nadchodzi, aby uczynić miasta bezpieczniejszymi, i nie są to Batman i Robin! Jest to w rzeczywistości oświetlenie uliczne i miejskie zaprojektowane tak, aby poprawić jakość życia w mieście. Czy skrzyżowania, parkingi i światła będą się komunikować? Czy będą one w stanie dawać sygnały użytkownikom dróg i pomagać w unikaniu wypadków? I czego przemysł oświetleniowy może się spodziewać po nowych technologiach?

Widok z góry na przejazd drogowy

Życie w mieście czy na wsi? Wygląda na to, że nie ma pytania. Miasta wygrywają bezapelacyjnie, ponieważ coraz więcej z nas decyduje się na miejską egzystencję. W rzeczywistości, liczba mieszkańców miast rośnie o 60 milionów rocznie. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, do 2050 roku około 70% z nas będzie mieszkać w miastach.

Oczywiście bardziej miejski styl życia oznacza większe zużycie energii. Weźmy na przykład oświetlenie. Pochłania ono już około 20% energii elektrycznej na świecie, jak podaje Departament Energii USA. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) .

Miasta zdecydowanie potrzebują sztucznego oświetlenia: sprawia ono, że ludzie czują się bezpieczniej i tworzy ono przyjazne środowisko dla biznesu i turystyki. Nikt nie chce błądzić po ciemku w okolicy, która nie jest odpowiednio oświetlona, gdzie w cieniu może szerzyć się przestępczość.

Na szczęście trwa rewolucja technologiczna, ponieważ miasta coraz częściej przestawiają się na energooszczędną technologię LED. Ten ruch ma na celu drastyczne obniżenie globalnych kosztów oświetlenia. Do 2027 roku powszechne stosowanie diod LED może zaoszczędzić około 348 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej w samych Stanach Zjednoczonych. Jest to równowartość rocznej produkcji energii elektrycznej 44 dużych elektrowni, co oznacza oszczędności na poziomie ponad 30 miliardów dolarów przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej, zgodnie z danymi Departamentu Energii USA. Oczywiście jaśniejsze oświetlenie LED oznacza również lepszą widoczność i większe poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców.

Przyszłość jest teraz

Kolejnym krokiem jest instalacja inteligentnych systemów oświetlenia ulicznego, wykorzystujących technologię Internetu Rzeczy (IoT) oraz komunikację M2M (machine-to-machine), czyli bezpośrednią komunikację między urządzeniami.

Wszystko to może brzmieć jak z filmu science fiction, ale dzięki sieciom M2M i systemom oświetlenia ulicznego LED już wkrótce będziemy mogli włączać i wyłączać poszczególne lampy uliczne w razie potrzeby: jeśli nikogo nie będzie w pobliżu, będą one przygaszone, a zapalą się dopiero wtedy, gdy w zasięgu wzroku pojawi się pieszy, rowerzysta lub samochód. Czujniki pozwolą również na rejestrowanie informacji o środowisku.

Te indywidualne inteligentne lampy uliczne będą połączone bezprzewodowo z centrum serwisowym, co pozwoli władzom miasta na centralne monitorowanie i zarządzanie oświetleniem. Przykładem może być Street Light Control (SLC) firmy OSRAM, system oparty na sieci lamp LED, z oprogramowaniem, które pozwala na używanie lamp indywidualnie lub w grupie.

Zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym przyczyni się do ochrony środowiska poprzez uniknięcie emisji gazów cieplarnianych. Technologia ta oznacza, że oświetlenie uliczne będzie przez cały czas pod kontrolą, co ułatwi identyfikację usterek i ich szybkie usuwanie. Co więcej, oświetlenie dostosowane do potrzeb sprawi, że przestrzenie miejskie staną się bardziej atrakcyjne i bezpieczniejsze, rzucając więcej światła na przykład na ciemne parkingi, gdzie ludzie mogą czuć się niebezpiecznie. Miasta takie jak Eindhoven w Holandii wprowadziły również oświetlone przejścia dla pieszych, gdzie wyposażone w czujniki białe pasy świecą się, informując ludzi, kiedy można bezpiecznie przejść przez ulicę.

Wieże handlowe w Berlinie w nocy. Potsdamer Place

Uznaj mnie za mądrą.

Inteligentne latarnie uliczne mogą być nawet dostosowane do pogody, migając na czerwono, aby ostrzec mieszkańców przed zbliżającą się burzą lub powodzią. Światła mogą również zmieniać swój odcień w zależności od pory dnia lub natężenia ruchu.

Oczywiście, żaden postęp nie jest pozbawiony wyzwań. Urbaniści mogą być ograniczeni przez zbyt mały budżet lub brak wspólnego myślenia o tym, jaka technologia jest potrzebna miastu.

Ponadto Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne wyraziło obawy, że niebieskie światło emitowane przez oświetlenie uliczne LED może powodować problemy ze snem. Chociaż można tego uniknąć dzięki technologii, która pozwoli władzom miejskim dostosować poziom oświetlenia, zwiększając poziom światła w sytuacjach awaryjnych, na przykład, aby pomóc służbom ratowniczym w ich pracy.

Niezależnie od tego, co należy jeszcze dopracować, technologia ta już teraz zmienia nasze miasta i sposób, w jaki żyjemy. Wystarczy spojrzeć na niemieckie miasto Wipperfürth, gdzie technologia oświetleniowa firmy OSRAM umożliwia oprawom oświetleniowym wysyłanie informacji przez Bluetooth. Obecnie w strefach dla pieszych i parkach zainstalowano 20 nowoczesnych słupów oświetleniowych LED, wyposażonych w system sterowania oświetleniem ulicznym oraz technologię Einstone, schemat IoT, który emituje sygnał Bluetooth. Sygnał ten może być odbierany przez smartfony i wykorzystywany za pomocą aplikacji, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do ogólnych informacji lub dowiedzieć się o konkretnych sklepach i restauracjach lub o tym, gdzie na przykład są wolne miejsca parkingowe. Przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Udostępnij w Social Mediach