Profesjonalista
Kraj
Oświetlenie zorientowane na człowieka

Oświetlenie zorientowane na człowieka

Powrót do przyszłości

Wynalazek sztucznego światła zrewolucjonizował społeczeństwo. Dzięki niemu ludzie znaleźli się w domach, a godziny pracy, życie nocne i edukacja wydłużyły się daleko poza zachód słońca. Życie w obecnym kształcie byłoby niemożliwe bez światła. Obecnie dzięki dostępności nowych technologii, w połączeniu z dobrym zrozumieniem tego, jak światło wpływa na ludzkie zachowanie, jesteśmy przygotowani na kolejną erę oświetlenia. Rozmawialiśmy z Dieterem Langiem, ekspertem ds. oświetlenia skoncentrowanego na człowieku w dziale badawczo-rozwojowym firmy LEDVANCE. Dieter jest również przewodniczącym komitetu normalizacyjnego FNL 27 w Niemieckim Instytucie Normalizacyjnym DIN oraz przewodniczącym zespołu ekspertów HCL w dziale oświetlenia Związku Przemysłu Niemieckiego ZVEI.

Wszystkie żyjące na ziemi gatunki rozwinęły się w rytmie dnia i nocy. Niektóre zwierzęta i rośliny przystosowały się do życia w nocy, ale większość z nich to zwierzęta dzienne, które wykazują maksymalną aktywność w ciągu dnia. Również ludzie wyewoluowali jako gatunek aktywny w ciągu dnia i potrzebują światła dziennego do swojej aktywności. Sztuczne światło pozwala nam spędzać coraz więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych, a tymczasem spędzamy około 90% naszego życia z dala od światła naturalnego. Często nie mamy odpowiedniego poziomu światła, którego nasz system biologiczny potrzebuje do dobrego funkcjonowania.

Podczas gdy rośliny do dekoracji pomieszczeń są zazwyczaj umieszczane blisko okna, aby otrzymać wystarczającą ilość światła, ludzie często cierpią z powodu braku jasnego światła.

Wpływ światła

Rodzina w domu

Wiemy, że rośliny nie widzą, ale mimo to potrzebują światła. W ten sam sposób, również ludzie potrzebują światła nie tylko do widzenia, ale również dla swoich niewidzialnych, biologicznych systemów. Światło ma znaczący wpływ na wydajność, dobre samopoczucie i zdrowie ludzi. Światło synchronizuje nasz rytm dnia i nocy z naturalnym przebiegiem dnia i nocy. Światło pomaga nam być aktywnymi, skoncentrowanymi i wydajnymi w ciągu dnia. Aby to osiągnąć, światło musi być jasne i zbliżone do światła dziennego. Wieczorem, kiedy również naturalne światło dzienne staje się ciemniejsze i mniej niebieskie, pomaga to zrelaksować się i przygotować ciało ludzkie do dobrego snu w nocy. Dlatego też cieplejsze i ciemniejsze światło sztuczne jest również najlepszym wyborem na wieczór.

To, co wydaje się być normalne i naturalne, zazwyczaj nie jest dostępne w naszym środowisku wewnętrznym. W naszych biurach, szkołach, szpitalach, gdziekolwiek jesteśmy w ciągu dnia, zwykle znajdujemy to samo statyczne oświetlenie przez cały czas - w dzień i w nocy. Nasze wewnętrzne oświetlenie jest bardzo dalekie od tego, co jest dla nas naturalne i niezbędne.

Na szczęście nowa technologia LED i inteligentne systemy oświetleniowe dają nam szansę, aby się z tym uporać. Nie tylko technologia rozwinęła się do tego stopnia, że symulacja światła dziennego również w pomieszczeniach jest wykonalna. Nasze pełne zrozumienie ludzkiej biologii i wpływu światła rozwinęło się do punktu, w którym możemy przenieść tę nową wiedzę do aplikacji oświetleniowych. Istnieją nawet normy, które pozwalają na przekształcenie odkryć naukowych w praktyczne zastosowania. Dotarliśmy do punktu, w którym zmienia się paradygmat oświetlenia. Od zwykłego umożliwiania widzenia, przechodzimy do wspierania wydajności, dobrego samopoczucia i zdrowia człowieka. Jest to rewolucja w oświetleniu, która przekształca oświetlenie z towaru w temat istotny dla zdrowia, porównywalny z dobrym odżywianiem, uprawianiem sportu i ogólnie zdrowym stylem życia.

Oświetlenie zorientowane na człowieka

Termin Human Centric Lighting (Oświetlenie zorientowane na człowieka - HCL) powstał w 2010 roku i jest intensywnie używany od 2013 roku, aby wskazać, że oświetlenie musi wykraczać poza wizję i oszczędność energii. Światło musi skupiać się na ludzkich potrzebach i wspierać wszystkie aspekty ludzkiego życia w takim stopniu, w jakim może to robić światło. Stawia ono ludzi w centrum projektowania oświetlenia i jest skróconym synonimem potrzeby uwzględnienia w projekcie oświetlenia wizualnych, biologicznych i emocjonalnych aspektów światła.

Potencjał Human Centric Lighting został po raz pierwszy udowodniony w domach opieki. Sukces i poprawa sytuacji mieszkańców dzięki lepszemu oświetleniu, które wspiera zwłaszcza tych, którzy nie są już w stanie wychodzić z domu, były tak wyraźne i imponujące, że rozwiązania HCL obejmujące światło dzienne i sztuczne rozwinęły się do pewnego rodzaju standardu w nowoczesnych domach opieki.

Zostało to rozszerzone na wiele innych obszarów zastosowań przez różne badania, które wykazały spójne wyniki w różnych zastosowaniach: od szkół i szpitali, przez biura, zakłady produkcyjne i domy prywatne. Każde miejsce, gdzie ludzie spędzają czas w pomieszczeniach zamkniętych bez wystarczającej ilości światła dziennego jest miejscem dla HCL. Na przykład w szpitalach, badania dowiodły, że oświetlenie zbliżone do naturalnego znacząco wspomaga opiekę i powrót do zdrowia. Na oddziałach intensywnej terapii pomaga ono przywrócić prawidłowy rytm snu i zapobiega depresji. W szkołach zarówno uczniowie, jak i nauczyciele odnoszą korzyści z oświetlenia zorientowanego na światło dzienne. Zwiększają one koncentrację i czujność, podczas gdy niższe poziomy światła mogą wspierać relaks poprzez tworzenie spokojnego otoczenia. Również w środowisku pracy HCL pomaga pracownikom osiągać lepsze wyniki i wykonywać swoją pracę z powodzeniem i bez nadmiernego zmęczenia na koniec dnia.

Strefa wellness - Holmes-Place

Kwestia pokolenia

Tak radykalna zmiana w naszym rozumieniu i użytkowaniu oświetlenia wymaga trochę czasu, aby się ugruntować. Potrzebne jest coś więcej niż tylko włącznik światła na ścianie. Oświetlenie musi być sterowane przez inteligentny system. Minie jeszcze kilka lat, zanim stanie się to powszechne we wszystkich biurach, szkołach i innych pomieszczeniach, w których spędzamy czas. Ale każdy, kto miał okazję doświadczyć nowoczesnego rozwiązania HCL, już nigdy nie chciałby tego przegapić.

Udostępnij w Social Mediach