Profesjonalista
Kraj
Festiwale sztuki światła

Olśniewające uroczystości

festiwale sztuki światła na całym świecie

Gdy nadchodzą dłuższe i ciemniejsze noce, festiwale sztuki światła rozświetlają miasta i miasteczka na całym świecie. Wyruszamy w podróż, aby poznać historie kryjące się za kolorowymi instalacjami, które mimo chłodu wypełniają ulice ludźmi. Od Niemiec i Szwecji, po Singapur i Australię - ruszamy w drogę!

Berlin, Niemcy

Naszą podróż zaczynamy w stolicy Niemiec od Festiwalu Świateł. Od 2005 roku, każdego października, projekcje świetlne dodają kolorów i wzorów do ikonicznych budynków i pomników. Od Bramy Brandenburskiej po miejską katedrę, wydarzenie to zamienia sam Berlin w dzieło sztuki. W 2015 roku festiwal przyciągnął ponad 2,2 miliona odwiedzających - co podobno zaowocowało 750 000 rezerwacji hotelowych!

Oficjalna strona: http://festival-of-lights.de/en/

Amsterdam, Niderlandy

Ekscytujące dzieło sztuki Amsterdamskiego Festiwalu Światła
Ekscytujące dzieło sztuki Amsterdamskiego Festiwalu Światła

Dalej, do Holandii. Każdej zimy podczas Amsterdamskiego Festiwalu Światła w sercu miasta, na krętych uliczkach i kanałach, pojawiają się instalacje. Odwiedzający mogą wybrać się na wieczorną wycieczkę statkiem lub ciepło się ubrać na spacer po mieście. Oszczędność energii i unikanie odpadów są kluczowe dla tego wydarzenia: nie tylko 95% wystawianych świateł to niskoenergetyczne diody LED, ale organizatorzy również aktywnie poszukują drugich "domów" dla dzieł sztuki po zakończeniu festiwalu.

Oficjalna strona: https://www.amsterdamlightfestival.com/en/

Alingsås, Szwecja

Kierując się na północ, wyruszamy do Szwecji na Lights in Alingsås, położone w pobliżu jezior na południu kraju. Pomysł na ten festiwal powstał w 1999 roku, kiedy grupa studentów zebrała się w mieście, aby eksperymentować z różnymi projektami oświetlenia budynków publicznych. W następnym roku władze miasta zawarły umowę ze Stowarzyszeniem Profesjonalnych Projektantów Oświetlenia (PLDA) i odbyła się pierwsza edycja. Odbywająca się od września do listopada, mała miejscowość gości obecnie czołowych projektantów oświetlenia i ponad 85.000 odwiedzających rocznie.

Oficjalna strona internetowa: http://lightsinalingsas.se/en

Baltimore, USA

Stąd przeprawiamy się przez Atlantyk, by sprawdzić Light City w Baltimore. Uruchomiony wiosną 2016 roku, jest to pierwszy międzynarodowy festiwal światła na dużą skalę, który odbył się w Stanach Zjednoczonych. Z planowaniem drugiego festiwalu w kwietniu przyszłego roku już w toku, wygląda na to, że był to sukces. Pierwsze wydarzenie skupiło się wokół miejskiego portu i przyciągnęło ponad 400 000 odwiedzających. Wśród instalacji znalazły się setki podświetlanych rzeźb przypominających flotyllę papierowych łodzi. Najjaśniejszym pomysłem był jednak wachlarz dostępnych przekąsek: "podświetlana" wata cukrowa, ktoś chętny?

Oficjalna strona: http://lightcity.org/

Medellin, Kolumbia

Zjeżdżając do Ameryki Południowej, lądujemy w Kolumbii, aby zobaczyć świąteczne światła w Medellin. Znane jako El Alumbrado, jest to jeden z najdroższych pokazów świateł na świecie. Patrząc na zdjęcia, można zobaczyć, dlaczego! W 2015 roku odnotowano 40 000 dekoracji składających się z 900 kilometrów podświetlanych sznurków i 31 milionów świateł LED. W 2012 roku National Geographic wymienił Medellin jako jedno z 10 najlepszych miejsc na świecie do oglądania świątecznych światełek.

Spektakularne podświetlane rzeźby lodowe na Harbińskim Festiwalu Lodu i Śniegu w Harbinie Prowincja Heilongjiang Chiny Azja

Kobe, Japonia

Wyruszamy do Azji, gdzie wybór jest bardzo duży. Pierwszy przystanek: Japonia na Kobe Luminarie. Festiwal ten odbywa się co roku w grudniu od 1995 roku, aby upamiętnić wielkie trzęsienie ziemi w Hanshin - jedno z najbardziej niszczycielskich w historii Japonii. Po trzęsieniu ziemi Kobe było pozbawione świateł, więc festiwal został zorganizowany, aby dać ludziom nadzieję. Początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie, ale popularność sprawiła, że festiwal wciąż powraca. Dziś jest to silny symbol odbudowy miasta. Włoska nazwa i styl festiwalu odzwierciedlają fakt, że światła zostały podarowane przez rząd włoski, a jeden z dwóch projektantów jest Włochem.

Harbin, Chiny

Teraz o Harbin Festival, który odbywa się w styczniu i lutym w Chinach. Podobnie jak w przypadku festiwalu w Berlinie, wydarzenie to polega na wyświetlaniu kolorowych świateł na konstrukcjach. Jedyna różnica polega na tym, że te struktury są wykonane z lodu! Każdej zimy, miasto staje się domem dla Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu. Przez wiele tygodni konstrukcje i rzeźby pozostają w doskonałym stanie dzięki ujemnym temperaturom, które można znaleźć na północy Chin. Każdego wieczoru, wielokolorowe światła dodają odrobinę koloru do tego, skądinąd bardzo ponurego i białego, krajobrazu.

Oficjalna strona internetowa: http://www.icefestivalharbin.com/

Singapur

Następnie przystanek w Singapurze na festiwalu i Light Marina Bay. Znany jako wiodący w Azji festiwal zrównoważonej sztuki świetlnej, każdej wiosny ponad 20 instalacji pojawia się na nabrzeżu. Ponieważ wydarzenie to zbiega się z dorocznym Dniem Ziemi, wszystkie światła festiwalowe są tymczasowo wyłączane. Kampania "Switch Off, Turn Up" jest prowadzona równolegle z wydarzeniem, a jej celem jest zrównoważenie zużycia energii podczas imprezy. Zachęca ona ludzi do wyłączania świateł, gdy nie są one używane i zwiększania temperatury klimatyzacji.

Oficjalna strona: http://www.ilightmarinabay.sg/

Sydney, Australia

I wreszcie do Australii na Vivid Sydney, wydarzenie, które rozpoczęło się jako festiwal inteligentnego światła w 2009 roku, promujący efektywność energetyczną i redukcję natrętnego światła w nocnej atmosferze. Odbywający się w maju i czerwcu festiwal obejmuje obecnie projekcje na najbardziej znanych budynkach i mostach miasta - Opera nigdy nie wyglądała tak dobrze.

Oficjalna strona: http://www.vividsydney.com/

Udostępnij w Social Mediach