Profesjonalista
Kraj
Promienie słońca

Rozświetl moje życie

Dlaczego ludzie potrzebują światła

Światło jest czymś więcej niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Choć łatwo uznać je za coś oczywistego, w rzeczywistości jest ono istotą naszego ekosystemu. Ale na tym się nie kończy. Czy wiesz, że światło może również zwiększać płodność i łagodzić ból?

Nie unikaj słońca

wygrzewać się na słońcu

Każdego lata słyszymy, że należy uważać na zbyt dużo słońca. Chociaż zagrożenia związane z rakiem skóry w wyniku wystawiania się na działanie promieni słonecznych bez ochrony są dobrze znane, umiarkowana ilość słońca jest dla Ciebie dobra. Co istotne, światło słoneczne zwiększa poziom witaminy D, która może zapobiegać lub spowalniać wzrost nowotworów, a nawet zwiększać szanse przeżycia pacjentów chorych na raka. W rzeczywistości, aż 90% witaminy D pochodzi z ekspozycji na słońce - sama dieta nie jest jej wystarczająco dobrym źródłem.

Brak witaminy D jest związany z osteoporozą i niskim poziomem zdrowia i wzrostu kości, a nawet powoduje krzywicę u dzieci, czyli miękkie, słabe kości, które mogą stać się wygięte lub zakrzywione. Więc chwyć swoje okulary przeciwsłoneczne, zażyj się trochę promieni i wzmocnij swoje kości!

Uśmierzając ból

Zdrowa dawka słońca może pomóc w kontroli bólu. Badania wykazały, że pacjenci, których łóżka znajdują się po słonecznej stronie szpitala, odczuwają mniejszy ból niż ci, których pokoje są zacienione. Oprócz zmniejszenia bólu, pacjenci przebywający w nasłonecznionych salach zazwyczaj szybciej wracają do zdrowia, zużywają mniej środków przeciwbólowych i czują się mniej zestresowani. Jedna z teorii głosi, że ekspozycja na światło słoneczne uwalnia serotoninę: substancję chemiczną poprawiającą samopoczucie w mózgu.

Śnieżne szaleństwo

Skrzynki świetlne

Niezależnie od tego, czy jesteś chory, czy zdrowy, światło zdecydowanie wpływa na Twój nastrój. Według badań, jedna na cztery osoby na Alasce cierpi na depresję - i jest ona spowodowana głównie brakiem światła słonecznego.

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) nasila się na wyższych szerokościach geograficznych, gdzie zimowe dni są krótkie. Terapia światłem, podczas której siedzisz blisko urządzenia zwanego light therapy box, może być stosowana w leczeniu SAD. Terapia światłem może również pomóc w leczeniu osób cierpiących na depresję przez cały rok, poprawiając ich ogólne samopoczucie.

Naukowcy odkryli również, że terapia światłem może obniżyć nocne pobudzenie u pacjentów z chorobą Alzheimera i zmniejszyć objawy u pacjentów z chorobą Parkinsona, w tym problemy ze snem i drżenie.

Utrzymując nas w płodności

I wreszcie, światło słoneczne może nawet poprawić płodność. Stwierdzono, że wysoka aktywność słoneczna zwiększa wskaźniki płodności. Co więcej, światło może również dać mężczyznom zastrzyk energii w sypialni. Badania wykazały, że wyższy poziom testosteronu jest zwiększany przez witaminę D. Największe źródło? Słońce. Lightbox miałby ten sam wpływ, ale jest prawdopodobnie mniej romantyczny!

Udostępnij w Social Mediach