Profesjonalista
Kraj
Szerokokątny widok na luksusowy apartament hotelowy

10 wskazówek dotyczących oświetlenia hotelowego

Od eksperta w dziedzinie oświetlenia hotelowego Heinricha Böhma, starszego projektanta i współpracownika w JOI-Design

Nie pozwól, aby słabe oświetlenie rzuciło cień na Twoje oceny! Badania przeprowadzone przez Osram w 2014 roku wykazały, że goście regularnie krytykowali jakość oświetlenia podczas wystawiania opinii o hotelu. Na przykład hotele w Londynie zostały poddane prawie 10 000 recenzji dotyczących oświetlenia, a wielu podróżnych skarżyło się na przyćmione, złe i skąpe oświetlenie w swoich pokojach.

Aby pomóc Ci uzyskać znakomite recenzje, ekspert w dziedzinie oświetlenia hotelowego, Heinrich Böhm, starszy projektant i współpracownik w JOI-Design, podzieli się kilkoma wskazówkami!

1. Zapytaj projektanta oświetlenia

Według Pana Böhma, kiedy oświetlenie hotelowe jest dobrze wykonane, niekoniecznie się je zauważa, "ale kiedy nie jest, na pewno się zauważa!". Wyjaśnia on, że rozmieszczenie i projektowanie oświetlenia jest często pozostawiane inżynierom elektrykom, co oznacza, że styl nie zawsze jest na pierwszym planie planów. Zlecenie projektantowi oświetlenia zdefiniowania wyglądu oświetlenia - szczególnie w miejscach publicznych - jest niezbędne, aby uniknąć negatywnego pierwszego wrażenia.

2. Dostosowanie oświetlenia do zmieniających się układów hoteli

Nowoczesne wnętrza budynków

"Hotelowe hole się zmieniają", wyjaśnia Böhm. A wraz z tym zmienia się również oświetlenie holu. Tradycyjny format oddzielnego holu, restauracji, baru i recepcji jest coraz częściej zastępowany przez przestrzenie o swobodnym przepływie, w których różne funkcje odbywają się w jednym pomieszczeniu. Oświetlenie musi być zatem regulowane, aby dopasować się do zmieniającego się w ciągu dnia głównego przeznaczenia przestrzeni. Na przykład rano, podczas śniadania można zastosować chłodne oświetlenie, podczas gdy wieczorem cieplejsze oświetlenie może stworzyć bardziej przytulną atmosferę. Inne obszary, takie jak bar, mogą wymagać podziału na strefy za pomocą kontrastów świetlnych, gdy nie są używane.

3. Zachowaj swoją koncepcję

Istnieje cienka granica pomiędzy wyróżnianiem się, a wyglądaniem nie na miejscu. Lampy dekoracyjne mogą stworzyć wspaniały punkt centralny dla gości; ważne jest jednak, aby pasowały do ogólnej koncepcji wystroju hotelu. Dotyczy to zarówno pokoi hotelowych, jak i miejsc publicznych. Lampy powinny być nie tylko elementem wystroju, ale również powinny być używane do podkreślenia architektonicznych i dekoracyjnych aspektów, które nadają hotelowi indywidualny charakter lub definiują jego koncepcję.

4. Upewnij się, że wszystkie obszary mają dobre oświetlenie

Światło powinno być w korytarzu, a nie tylko na jego końcu! Jak wyjaśnia Böhm: "korytarze są często pomijane, jeśli chodzi o projektowanie oświetlenia". Ponieważ stanowią one ważną część podróży z holu do pokoi, powinny łączyć różne obszary hotelu w sposób, który odzwierciedla atmosferę doświadczaną w innych miejscach. Podczas gdy wystarczające oświetlenie jest wymagane dla ułatwienia orientacji, nie powinno być dużych różnic w temperaturze oświetlenia w miarę przechodzenia przez różne przestrzenie.

5. Zachowaj elastyczność w oświetleniu pomieszczenia

Jeden pokój, wiele celów. Oświetlenie pokoju hotelowego musi być wystarczająco jasne do pracy, ale też wystarczająco przytulne do relaksu. Dlatego ważne jest, aby goście mieli wystarczającą ilość opraw. Według Böhma jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest lampka do czytania. Inny niezbędnik? "Główny wyłącznik, aby wyłączyć wszystkie lampy za jednym razem".

6. Nie komplikuj tego

Czy kiedykolwiek spędziłeś całe wieki, próbując znaleźć włącznik światła w łazience w pokoju hotelowym? Irytujące, czyż nie? Należy unikać systemów oświetleniowych, które nie są intuicyjne w obsłudze dla gości. Jeśli korzystamy z systemów informatycznych, Böhm zaleca instalację paneli dotykowych z międzynarodowymi symbolami i ikonami. Unikaj tekstu. Jeśli chodzi o pokoje, wprowadzane są systemy wykorzystujące tablety i telefony, które pomagają gościom zarządzać wszystkim, od wzywania obsługi pokoju po oświetlenie. Goście często nie muszą nawet pobierać aplikacji: mogą po prostu zeskanować kod QR i uzyskać dostęp do wszystkich elementów sterujących oświetleniem za pomocą swoich urządzeń. Ponownie, użyteczność jest kluczowa.

7. Inwestowanie w jakość

Ilość potrzebuje jakości. Pomyśl, ilu gości przewija się przez hotel każdego dnia, tygodnia, roku. Wynikiem tego jest duże zużycie opraw oświetleniowych, szczególnie w pokojach hotelowych, gdzie goście sami sterują oświetleniem. Jak zauważa Böhm, "może to prowadzić do szybszego niszczenia się lamp i opraw, dlatego należy pamiętać o stosowaniu solidnych i trwałych materiałów zaprojektowanych specjalnie dla hoteli."

8. Zapewnienie oświetlenia dla różnorodnych wydarzeń

Recepcja i poczekalnia

Hotele mogą stanowić oprawę dla różnorodnych wydarzeń, od spotkań biznesowych po wesela. Ponieważ mało prawdopodobne jest, aby ludzie chcieli świętować najlepszy dzień swojego życia w miejscu, które przypomina im o pracy, najlepiej jest zapewnić im różne opcje. Od szerokiego wyboru kolorów po regulowane ściemniacze - goście muszą mieć możliwość oświetlenia sali tak, aby odpowiadała ich potrzebom. Jeśli organizujesz oglądanie sali, upewnij się, że jest w niej odpowiednie oświetlenie dla rozważanego wydarzenia. Predefiniowane ustawienia dla różnych funkcji mogą zaoszczędzić czas, umożliwiając szybkie przełączenie z "przyjęcia wieczornego" na przykład na "konferencję".

9. Przywrócenie naturalnego światła

Minęły już czasy konferencji w hotelach, w których nie było widać światła dziennego. W przeszłości sale bez okien (a więc bez naturalnego światła) były często uważane za bardzo przydatne podczas wydarzeń roboczych - redukując potencjalne odblaski słoneczne i maksymalizując powierzchnię ścian na przykład na projekcje. Obecnie jednak, brak światła dziennego równa się brak rezerwacji, co oznacza, że tam gdzie to możliwe, naturalne światło powinno być zawsze uwzględniane w planach.

10. Myśl o wydajności, myśl o diodach LED

Nie ma dyskusji: jeśli chodzi o lampy, to LED-y są obecnie numerem jeden w hotelach. Są one "najnowocześniejsze", jeśli chodzi o wzornictwo, mówi Böhm. Korzyści energetyczne są oczywiste, więc wraz ze spadkiem cen, coraz więcej hoteli wymienia istniejące lampy na LED-y.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oświetlenia w hotelach?

Udostępnij w Social Mediach