Profesjonalista
Kraj
Młoda para w kinie oglądająca film

Światło w filmach

Światła, kamera, akcja: gdy światło odgrywa główną rolę w filmach.

"Światła, kamera, akcja": to polecenie reżyserów filmowych jest znane na całym świecie. Oczywiście, oświetlenie filmowe jest formą sztuki, ale co ze światłem w filmach? Przyjrzyjmy się kilku klasykom z wielkiego ekranu, w których światło odgrywa zupełnie nową (główną) rolę.

Gwiezdne wojny

"Miecz świetlny twojego ojca. To jest broń rycerza Jedi. Nie tak niezdarna i przypadkowa jak mało wyrafinowany blaster; elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy."

Najpierw przyjrzymy się prawdopodobnie najsłynniejszej produkcji w historii kina - Gwiezdnym Wojnom - i rekwizytowi, który jest winien temu, że dorośli ludzie układają choreografię swoich własnych walk na miecze. Tak jest, miecz świetlny. Dążąc do pokonania ciemnej strony mocy i uratowania Galaktyki, Luke Skywalker dzierży niezwykle ikoniczny miecz energetyczny - charakterystyczną broń Zakonu Jedi. Używany zarówno do ataku, jak i obrony, jego kolorowe ostrze plazmowe może przeciąć praktycznie wszystko, odbijać blasterowe pociski, a nawet pochłaniać błyskawice Mocy.

Harry Potter

Magiczna różdżka z zaklęciem.

"Patronus jest rodzajem pozytywnej siły, projekcją tego, czym żywi się Dementor - nadziei, szczęścia, chęci przetrwania..."

Pozostając w sferze fantazji, przechodzimy teraz do ulubionego dziecięcego czarodzieja, Harry'ego Pottera - który potrafi wyczarować wszelkiego rodzaju zaklęcia. Jednak najsłynniejszym, najtrudniejszym do rzucenia i najpotężniejszym czarem obronnym jest Patronus. Patronus to srebrzyste światło pełne energii, które przybiera postać zwierzęcia i pełni rolę opiekuna-patrona. Jest to jedyne skuteczne zaklęcie przeciwko złym Dementorom i pojawia się w różnych scenach w całej serii. Gdzie w skali Kelvina znajduje się jego jasność? "Jasna biel" - można by pomyśleć.

Władca Pierścieni

"Daję ci światło Eärendila, naszej najukochańszej gwiazdy. Niech będzie dla ciebie światłem w ciemnych miejscach, gdy wszystkie inne światła zgasną".

Następnie przenosimy się do świata fantasy Tolkiena i trylogii, która narodziła się z jego najlepiej sprzedającej się powieści wszech czasów - Władcy Pierścieni. W trzeciej i ostatniej części serii, Powrocie Króla (2003), światło odgrywa ważną rolę w dążeniu do zniszczenia Jedynego Pierścienia. To właśnie światło Gwiazdy Eärendila pomaga Frodo i Samowi przetrwać podróż do Mordoru po tym, jak zostali podstępem wciągnięci do legowiska olbrzymiego pająka Szeloby. Kiedy Shelob po raz pierwszy zbliża się, Sam używa tego światła, zebranego w fiolce, aby go odstraszyć.

Pogromcy duchów

"Spróbuj wyobrazić sobie, że całe życie, jakie znasz, natychmiast się zatrzymuje, a każda cząsteczka w twoim ciele eksploduje z prędkością światła."

W komedii Ghostbusters z 1984 roku występuje Bill Murray jako jeden z trójki Pogromców Duchów - służby zajmującej się badaniem i eliminacją zjawisk paranormalnych, której siedziba zlokalizowana jest w starej, nieużywanej remizie strażackiej w NYC. Jako naukowcy, Pogromcy Duchów opracowali swój własny, zaawansowany technologicznie sprzęt - w tym "Proton Pack" czyli "pozytronowy kolider". Jak sama nazwa może sugerować, wystrzeliwuje on niezwykle jasną, dodatnio naładowaną wiązkę protonów, która pozwala im zatrzymać ujemnie naładowane byty ektoplazmatyczne, czyli duchy. Więc... do kogo zadzwonisz?

Dracula

"Słońce, które wzeszło dziś rano nad naszym smutkiem, strzeże nas w swoim biegu. Dopóki nie zajdzie tej nocy, ten potwór musi zachować formę, jaką ma teraz."

Pozostając przy grozie - cóż jest bardziej przerażającego niż sam archetypiczny wampir - hrabia Dracula. Tytułowy bohater gotyckiego horroru Brama Stokera z 1897 roku pojawia się na ekranie w wielu interpretacjach powieści: od pierwszej ekranizacji z 1931 roku po klasyk Francisa Forda Coppoli z 1992 roku z Garym Oldmanem w roli głównej. Powtarzającym się motywem przewodnim jest światło - lub jego brak. Dracula i wszystkie późniejsze wampiry posiadają bowiem moce ciemności: złe, nadludzkie zdolności, które w większości przypadków wygasają za dnia.

Inni

"Jedyną rzeczą, która się tu porusza, jest światło, ale ono zmienia wszystko".

Nie bójcie się, ale czas wejść w gatunek horroru - gdzie ciemność tak często jest miejscem zbrodni. W „Innych” (2001) - gotyckim, psychologicznym horrorze w reżyserii Alejandro Amenábara - nie ma światła elektrycznego. Bohaterką filmu jest Grace Stewart, której dzieci cierpią na niecodzienną chorobę Xeroderma Pigmentosum, charakteryzującą się nadwrażliwością na światło, przez co muszą żyć w ciemności. Kiedy jednak w ich życie zaczyna wkradać się światło, Grace jest przekonana, że nie są już sami...

Obcy Raulmschiff

Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Close Encounters of the Third Kind)

"Znasz te zdjęcia zorzy polarnej z National Geographic? To jest lepsze od nich!"

Klasyk sci-fi Spielberga z 1977 roku, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, opowiada o tym, jak zmienia się życie Roya Neary'ego po bliskim spotkaniu z jasnym światłem UFO. Po serii osobliwych zdarzeń - takich jak znikanie ludzi, zwierząt i przedmiotów - grupa naukowców zaczyna badać aktywność UFO. W najbardziej kultowej scenie filmu, udaje im się porozumieć z obcymi mieszkańcami UFO za pomocą jasnych świateł i dźwięku emitowanego z dużego elektrycznego billboardu. Statek-matka następnie ląduje zwracając uprowadzonych.

Udostępnij w Social Mediach