Lampy LED OSRAM SubstiTUBE oświetlają zadaszony parking stadionu Commerzbank Arena we Frankfurcie

Nazwa projektu

zadaszony parking stadionu Commerzbank Arena we Frankfurcie

Opis projektu

Commerzbank Arena we Frankfurcie nad Menem, stadion niemieckiego klubu piłkarskiego Eintracht Frankfurt, nosił wcześniej nazwę Waldstadion. W latach 2002–2005 został on przebudowany na potrzeby Mistrzostw Świata w 2006 r. jako stadion czysto piłkarski. Stadion może pomieścić 51 500 widzów, co sprawia, że jest w dziesiątce największych stadionów piłkarskich w Niemczech. Do niedawna zadaszony parking o powierzchni 54 000 m² rocznie zużywał 200 000 kWh energii, głównie ze względu na użycie na ośmiu poziomach 2100 „tradycyjnych” świetlówek T8 w oprawach odpornych na wilgoć z elektronicznym układem zasilającym. Dlatego też zarząd stadionu szukał nowoczesnej, energooszczędnej alternatywy w postaci lamp LED. Rozwiązanie: tuby LED OSRAM SubstiTUBE HF.

Opis projektu

Sebastian Tuch, zarządca techniczny w firmie Bilfinger HSG odpowiedzialnej za zarządzanie stadionem Commerzbank Arena, wyjaśnia dlaczego to właśnie firma OSRAM i lampy LED OSRAM SubstiTUBE HF były wyborem idealnym: „Od dłuższego czasu szukaliśmy alternatywnego rozwiązania w postaci energooszczędnych lamp LED, których moglibyśmy użyć do oświetlenia zadaszonego parkingu. Wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego produktu, który musiał być kompatybilny z naszymi elektronicznymi układami zasilającymi. Większość marek i produktów nie spełniała tego wymogu. Rozwiązaniem okazały się lampy SubstiTUBE HF firmy OSRAM — to właśnie one spełniły wszystkie nasze oczekiwania. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że firma OSRAM to kompetentny i niezawodny partner”.

Jörg Meyer-Brenken, przedstawiciel firmy OSRAM Lighting Solutions, dodaje: „Od dłuższego czasu współpracujemy z Areną i braliśmy już udział w wielu ich projektach. Razem możemy zapewnić, że Arena będzie stale modernizowana przy użyciu najnowszych i najbardziej oszczędnych produktów. Dzięki temu osoby odwiedzające stadion będą się na nim czuły komfortowo”.Innowacyjne tuby LED firmy OSRAM to sposób na łatwe i energooszczędne oświetlenie

Tuby LED OSRAM SubstiTUBE HF są kompatybilne z elektronicznymi układami zasilającymi. Wartość generowanego przez nie strumienia świetlnego jest bardzo wysoka i nawet w niskich temperaturach wynosi do 3400 lumenów. Lampy LED pozwalają na szybką wymianę bez konieczności odłączania żadnych przewodów. Spełniają normę bezpieczeństwa IEC62776 między innymi dzięki zastosowaniu specjalnego wyłącznika bezpieczeństwa, który zapobiega porażeniom prądem podczas wymiany. Wszystkie znaczniki testowe opraw działają tak, jak do tej pory.

W godzinę można wymienić nawet 100 lamp, więc wymiana całego oświetlenia garażu zajęła tylko trzy dni. Zaimponowało to samemu Sebastianowi Tuchowi: „Montaż tub OSRAM SubstiTUBE HF odbył się zaskakująco sprawnie. Nie musieliśmy też zmieniać instalacji elektrycznej. W ten sposób, dzięki technologii LED, możemy oszczędzać energię i ograniczać koszty konwersacji w przyszłości” .

Duża oszczędność energii i krótki czas zwrotu z inwestycji dzięki rozwiązaniom oświetleniowym LED firmy OSRAM

Specjalista ds. produktu firmy OSRAM, dr Michael Höge, podsumowuje mocne strony lamp LED SubstiTUBE HF: „SubstiTUBE HF to zwieńczenie naszej oferty tub LED. Te lampy zostały zaprojektowane specjalnie do użytku z oprawami z elektronicznymi układami zasilającymi. Mają one dwie zasadnicze zalety w porównaniu ze świetlówkami: pierwsza z nich to oszczędność energii rzędu nawet 60%, a druga to ich trwałość — świecą nawet przez 50 000 godzin”.

Użycie tub LED OSRAM SubstiTUBE pozwoliło rocznie zaoszczędzić około 50 000 kWh energii zużywanej na zadaszonym parkingu stadionu Commerzbank Arena. Zwrot z inwestycji nastąpił po niecałym roku.


Centrum prasowe