Tuby LED oszczędniejszym zamiennikiem lamp T8 w firmie TENTE Rollen GmbH

Wermelskirchen, Niemcy, Europa, 2014 r.

Obszar zastosowań: Przemysł

Kategoria: fabryki

Technologia: lampy LED, tuby LED


Opis projektu

Firma TENTE to największy w Europie producent rolek i kół do wózków, łóżek szpitalnych, mebli oraz zastosowań przemysłowych. Jej oddziały i biura można znaleźć na całym świecie. Innowacyjna technologia LED firmy OSRAM zapewnia oświetlenie zakładu produkcyjnego niemieckiego przedsiębiorstwa zależnego TENTE-ROLLEN GmbH w miejscowości Wermelskirchen. Wymiana świetlówek T8 na 1200 tub LED SubstiTUBE pozwoliła uzyskać niemal 50% oszczędności energii.


Opis projektu

Firma TENTE działa na fundamentach innowacji i przyszłościowej opłacalności, więc chciała również wyznaczyć standardy w dziedzinie oświetlenia. Wiązało się to z ciągłą modernizacją istniejącej instalacji świetlówek w głównym zakładzie produkcyjnym w miejscowości Wermelskirchen w Niemczech.


Cele projektu: efektywność energetyczna, znany producent i ekonomiczna technologia

Przedstawiono kilka kryteriów, które należało spełnić: proponowane rozwiązanie powinno zapewniać wysoką efektywność energetyczną, być oferowane przez renomowanego producenta oraz uwzględniać technologię o uzasadnieniu ekonomicznym. Poza dużą oszczędnością energii dla firmy TENTE liczył się też długi czas użytkowania. Dzięki rzadszej konserwacji oświetlenia elektrycy mogli zająć się bardzo ważną konserwacją maszyn produkcyjnych firmy TENTE.


Sukces na całej linii: wydajne rozwiązanie oświetleniowe osiągnięte dzięki użyciu tub LED firmy OSRAM

Firma zdecydowała się na najnowszej generacji tuby LED SubstiTUBE Advanced firmy OSRAM. Nowoczesna technologia LED ma ogromny potencjał — jest bardzo energooszczędna, trwała, ekonomiczna i zapewnia wysoką jakość światła. To właśnie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom LED firma OSRAM stale wyznacza nowe standardy. Inne czynniki, które wpłynęły na decyzję, to wyjątkowy stosunek jakości do ceny, niespotykana gwarancja OSRAM a także bardzo profesjonalne i przyjazne porady oraz obsługa.


Poprawa jakości pracy dzięki temperaturze barwowej rzędu 6500 K zamiast dotychczasowych 4000 K

Większość świetlówek używanych dotychczas w obszarach produkcyjnych firmy TENTE dawało barwę światła 840, a tylko niektóre — 865. Okazało się jednak, że pracownikom bardziej odpowiada światło o temperaturze barwowej 6500 K niż 4000 K. Odnieśli oni też wrażenie, że było ono jaśniejsze. Dlatego firma zdecydowała się na 1200 nowych tub LED firmy OSRAM o barwie światła 865.


SubstiTUBE Advanced — znakomita alternatywa

Tuby SubstiTUBE Advanced stanowią doskonałą alternatywę dla konwencjonalnych świetlówek T8 w oprawach z konwencjonalnym układem zasilającym. Są one jasne, wytrzymałe i trwałe, zapewniają bardzo homogeniczne oświetlenie oraz pozwalają na łatwą, szybką i bezpieczną wymianę lamp bez konieczności odłączania przewodów. Modernizację oświetlenia przeprowadzono w całych sekcjach obszarów produkcyjnych, zazwyczaj podczas pracy, aby ograniczyć przestoje do minimum.


Zwrot z inwestycji nastąpi po dwóch latach, a roczne oszczędności wyniosą około 55 000 euro.

Przyznano niezbędne fundusze na modernizację do technologii LED. Została ona zakończona w obszarach pracy 2- i 3-zmianowej i wkrótce nastąpi w obszarach pracy 1-zmianowej. Do tej pory oświetlenie stanowiło około 20% zużycia energii w firmie TENTE, ale już pierwsze miesiące przyniosły znaczne oszczędności. Okres amortyzacji wynosi około 1,6 roku, a roczne oszczędności będą wynosić nawet 55 000 euro.


Oświetlenie LED przyjemniejsze dla pracowników

Wysokiej jakości technologie LED firmy OSRAM są tak samo dobre jak konwencjonalne technologie oświetleniowe, a nawet lepsze od nich. Jest to widoczne nie tylko w efektywności energetycznej, ale też w jakości światła. Ankieta wśród pracowników wykazała, że nie wiedzieli oni nawet, że nowe lampy to tuby LED. Po prostu nie zauważyli różnicy.


Centrum prasowe