Tuby LED OSRAM SubstiTUBE zastępują świetlówki T8 na parkingach Contipark

Wiesbaden, Niemcy, Europa, 2015 r.

Obszar zastosowań: budynki publiczne

Kategoria: parkingi

Technologia: Tuby LED

Opis projektu

Od momentu założenia w 1967 roku grupa Contipark planowała budowę publicznych parkingów, nadzorowała ją i zarządzała gotowymi budynkami. Stanowi ona część grupy Interparking, jednego z największych zarządców parkingów w Europie. Jest też liderem na rynku — zarządza prawie 500 parkingami w ponad 180 miastach w Niemczech i Austrii.

Poza ustalaniem wysokości opłat firma zajmuje się zarządzaniem budynkami, ich rewitalizacją, modernizacją i renowacją, zarządzaniem nimi oraz marketingiem. Wszystkie plany modernizacyjne i budowlane zawsze opierają się na podanych wymogach konstrukcyjnych oraz prawie dotyczącym oszczędności energii (EnEG). Oznacza to, że grupa Contipark używa również najnowszej i najbardziej oszczędnej technologii oświetleniowej, w tym tub i opraw LED. Firma OSRAM pełni rolę dostawcy takich rozwiązań i konsultanta do spraw oświetlenia, natomiast firma GreenTech Solutions odpowiada za montaż i modernizacje parkingów. Oznacza to, że obie te firmy są partnerami grupy Contipark. Zrealizowane w 2015 roku dwa wspólne projekty — podziemny parking grupy Contipark w kompleksie Kurhausplatz w miejscowości Wiesbaden oraz parking Contipark Libori Galerie w Paderborn — są doskonałym przykładem ogromnych możliwości oszczędzania energii oraz ograniczania kosztów przez prostą wymianę tradycyjnych świetlówek na innowacyjne tuby LED SubstiTUBE marki OSRAM.

Opis projektu

Parking Contipark w Wiesbaden oświetlają teraz lampy LED firmy OSRAM

Grupa Contipark od samego początku podała swoje wymogi dotyczące produktów, które maja być użyte w Wiesbaden i Paderborn. Konieczne było wykorzystanie markowych źródeł światła o strumieniu świetlnym co najmniej 3200 lub 3000 lumenów, wytwarzających światło białe zimne o temperaturze barwowej 6500 K z 5-letnią gwarancją.

Otwarty w 2006 roku dwupoziomowy parking podziemny kompleksu „Kurhaus” jako jedyny z 50 budynków otrzymał bardzo dobrą ocenę od niemieckiego automobilklubu ADAC. W pobliżu wjazdu i wyjazdu, schodów oraz ramp zamontowano czujniki ruchu, które włączają oświetlenie tylko w odpowiednich częściach parkingu. Parking jest otwarty całą dobę, co oznacza, że jest stale oświetlony — od tego czasu można odjąć 20% na sterowanie oświetleniem, co i tak oznacza 7008 godzin rocznie. Na całym obszarze parkingu zamontowane były podwójne oprawy odporne na wilgoć o długości 1500 mm, a w każdej z nich znajdowały się świetlówki T8 (o mocy 58 W), które należało wymienić na tuby LED. Wybór padł na OSRAM SubstiTUBE Advanced Gen. 4.

Optymalizacja oświetlenia dzięki tubom LED OSRAM SubstiTUBE

Ponad 700 świetlówek T8 (o mocy 58 W) wymieniono na tuby SubstiTUBE Advanced Gen firmy OSRAM. 4 o mocy 30 W. Całkowite roczne zużycie energii przed modernizacją wynosiło ponad 300 000 kWh, natomiast po niej spadło o połowę — do 150 000 kWh. Przy rocznym czasie działania wynoszącym 7008 godziny pozwala to co roku oszczędzić około 25 000 EUR i ograniczyć emisję CO2 o około 90 000 kg. Czas zwrotu z inwestycji wynosi jedynie 2,2 lata.

Jeszcze większe oszczędności osiągnięte dzięki technologii LED firmy OSRAM użytej na parkingu Contipark w Paderborn

Otwarty w 1995 roku parking w Paderborn ma cztery poziomy, w tym trzy zadaszone. Jest oświetlony przez 20 godzin dziennie, co w skali roku oznacza około 7300 godzin. W tym przypadku również zdecydowano się na produkty OSRAM SubstiTUBE.

W Paderborn wymieniono około 900 świetlówek T8 (o mocy 58 W) na tuby SubstiTUBE Advanced Gen firmy OSRAM. 4 — 300 z nich ma moc 28 W, a 600 — 22 W. Wszystkie dają jednak światło o barwie 865, a więc mają wysoki wskaźnik oddawania barw Ra = 80. Dzięki nim udało się ograniczyć roczne zużycie energii o około 55% (roczne zużycie wynosiło 300 000 kWh przed modernizacją, natomiast po niej wynosi 140 000 kWh), co przekłada się na 35 000 EUR oszczędności. Obniżono też o około 90 000 kg emisję CO2.

Imponujący fundament dalszej owocnej współpracy

Te dwie modernizacje parkingów w Wiesbaden i Paderborn, polegające na wymianie tradycyjnych świetlówek na innowacyjne tuby LED SubstiTUBE, przyniosły grupie Contipark roczne oszczędności kosztów energii rzędu 60 000 EUR. Grupa Contipark obsługuje około 500 parkingów, więc łatwo jest policzyć, jak duże potencjalne krótko- i długoterminowe oszczędności energii i kosztów może jej przynieść dalsza współpraca z firmą LEDVANCE.


Centrum prasowe