50% oszczędności energii - nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla Carlsberg

Høje Tåstrup, Denmark, 2017

Project: Centrum Logistyczne Carlsberg w Høje Tåstrup, Denmark

Branża: Przemysł - Logistyka i żywność

Zastosowanie: Centrum pakowania, magazyn i oświetlenie zewnętrzne

Technologia: Oprawy LED

Produkty: Oprawy Damp Proof i Floodlight


Informacje o projekcie

Wymiana 600 konwencjonalnych opraw oświetleniowych rozmieszczonych w magazynach i na obszarach zewnętrznych za pomocą opraw LED, dzięki czemu:

  • Dwukrotnie większa wydajność świetlna
  • Zużycie energii zostało zmniejszone o 50%, co pozwoliło zaoszczędzić 650 000 kWh rocznie.
  • Emisje CO2 zostały zmniejszone o 400 ton rocznie.


Opis

W Centrum Logistycznym zlokalizowanym w Høje Tåstrup w Danii priorytetem i główną troską było zrównoważone i wydajne centrum logistyczne. 180 osób pracuje przez całą dobę, aby codziennie dostarczać 2500 palet piwa i innych napojów do sklepów, barów i restauracji. Codzienna wydajność obejmuje 77 ciężarówek przewożących duże ilości napojów do miejsc przeznaczenia. Kiedy ciężarówki wracają, zużyte beczki i butelki są usuwane i przewożone pociągiem do fabryki w Fredericia.

Niezwykle efektywna działalność logistyczna Carlsberga jest imponująca. Można podziwiać starannie skoordynowany ruch wózków widłowych i elektrycznych wózków paletowymi w ogromnych magazynach. Jednakże, gdy przyjrzymy się temu bliżej, jest jeszcze coś bardziej imponującego - ogromny nacisk stawiany jest na inicjatywy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa.


Wyzwanie: Bezpieczeństwo jest najważniejsze

"W całym centrum logistycznym istnieje wiele systemów bezpieczeństwa mających na celu ochronę pracowników przed wypadkami przy pracy. Strefy dla pieszych i ruchu są wyraźnie oznaczone przez taśmy ostrzegawcze do oznaczania potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Zasobów wideo mają na celu edukację, informowanie i integrację bezpieczeństwa. Przodują w swoich działaniach i napędzają ambicję "zero wypadków".

Centrum logistyczne jest otwarte przez całą dobę, przez cały rok, więc oczywiście oświetlenie ma duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa: jasne i jednorodne oświetlenie obszarów pracy i ruchu ułatwia orientację i może pomóc w ograniczeniu wypadków. Carlsberg był w pełni świadomy przestarzałego i niewydajnego systemu oświetlenia, który służył pięciu dużym magazynom przed modernizacją oświetlenia i problemami, które przysparzał.

Dotychczas konwencjonalne słabe światło w niektórych częściach magazynu, jak również na zewnątrz utrudniało nawigację i pracę na najwyższym poziomie. Możliwe konsekwencje dotyczące bezpieczeństwa, wydajności i ogólnego bodźca dla pracowników - szczególnie w przypadku zmian nocnych - były zbyt dostkliwe aby je zignorować. Pojawił się również problem wypalania lamp fluorescencyjnych i lamp metalohalogenkowych podczas godzin pracy - wynikający z utrudniającego przestoju związanego z wymianą.

Konieczna była lekka renowacja. "


Rozwiązanie: Krok do przodu celem poprawy środowiska pracy

Dla Jespera Larsena, regionalnego szefa dystrybucji Carlsberg, poprawa oświetlenia była kolejnym krokiem na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności. Uznał, że przejście od konwencjonalnego oświetlenia do diod LED nie tylko zapewni znaczne oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej i emisji CO2, ale również energooszczędne, elastyczne rozwiązania oświetleniowe, które lepiej odpowiadają celom firmy.

Michael Hansson, pracownik instalatora Kvalitek zaprojektował propozycję modernizacji oświetlenia, która znacznie poprawiłaby jakość oświetlenia w czasie zmiany dziennej, wieczornej i nocnej, spełniając tym samym wymagania firmy Carlsberg w zakresie zrównoważonego, wydajnego i efektywnego centrum logistycznego.


Zalety nowego rozwiązania oświetleniowego

"Teraz magazyny Carlsberg i obszary transportowe są o wiele lepiej oświetlone. Ulepszenie oświetlenia spowodowało wyraźniejsze i bardziej jednorodne oświetlenie, a słabo oświetlone i nawet ciemne punkty należą do przeszłości. Nowe oświetlenie zapewnia lepszą widoczność i zmniejsza ryzyko wypadków "- mówi Michael Hansson.


"Magazyny i obszary transportowe są dobrze oświetlone. Zmiana zmniejszyła zużycie energii o 50 procent i pozwoliła nam zaoszczędzić 650 000 kWh rocznie ".

Jesper Larsen, Dyrektor Dystrybucji w Carlsberg

Łącznie w magazynach i na zewnątrz zamontowano 600 nowych opraw LED.

W pięciu dużych magazynach konwencjonalne oprawy, każda wyposażona w trzy świetlówki T8 o mocy 58 W (4000K), zostały zastąpione oprawami Damp Proof 55 W / 4000 K LED firmy LEDVANCE. Poza bardzo dobrą wydajnością 115 lm / W, oprawy zostały wybrane ze względu na ich wysoki strumień świetlny wynoszący 6400 lumenów, ich barwę o temperaturze 4000 K oraz zdolność do spełnienia wszystkich wewnętrznych norm wymaganych w Carlsberg. Przy trwałości 50 000 h (L70 / B50) oprawy LED działają około 2,5 razy dłużej niż konwencjonalne.

Konwencjonalne lampy wypalały się często w obszarach ramp zewnętrznych i załadunkowych. Właśnie tam silne reflektory metalohalogenkowe musiały oświetlać drogi dojazdowe dla ciężarówek podczas załadunku i rozładunku. Dzięki nowemu, efektywnemu ulepszeniu oświetlenia LED minie bardzo dużo czasu między wymianami, ponieważ nowe LED Floodlights 200 W mają żywotność około 5 razy dłuższą. Dodatkowo pracownicy korzystają z bardzo jednolitego i jasnego światła nowych reflektorów LED o strumieniu świetlnym 20 000 lumenów. Reflektory są również używane do oświetlania fasad budynków.

Ogólnie rzecz biorąc, oświetlenie zostało znacznie ulepszone. Przez cały czas firma Kvalitek pracowała nad ulepszeniem systemu oświetlenia w celu zwiększenia oszczędności energii, wyższej jakości oświetlenia i zrównoważonego rozwoju. Te zalety i atrybuty wyjaśniają, dlaczego wykonawca zdecydował się na użycie opraw LED firmy LEDVANCE.

Według Michaela Hanssona z Kvalitek, istnieją dwa główne powody, dla których wybrał LEDVANCE jako dostawcę: "Produkty są bardzo wysokiej jakości. Nie tylko wydajność świetlna jest wysoka, ale także oprawy są dobrej jakości i trwałe. Dzięki żywotności do 50 000 godzin pracy, która dla wielu z nich oznacza 15 lat, zwykle nie trzeba ich wymieniać, dopóki budynki nie zostaną zmodernizowane - nie dlatego, że się popsują lub wypalą. Zapewne dlatego LEDVANCE oferuje gwarancję nawet pięciu lat na wiele ich opraw. "

Kontynuując: "Zapewniony jest bardzo krótki czas dostawy, często zaledwie kilka dni. Oznaczałó to w tym przypadku, że mogliśmy zrealizować projekt w rekordowym czasie i zrobić wszystko przed Świętami Bożego Narodzenia, co jest absolutnie najbardziej pracowitym okresem w roku dla Carlsberga. "


Kontakt:

Axel Klöckner

International Key Account Manager Industry EU

Tel.: +49 151 58250505

Adres e-mail: industry@ledvance.com