Firma Honda wymienia 8000 świetlówek na innowacyjne tuby LED SubstiTUBE

Gandawa, Belgia, Europa, 2014 r.

Obszar zastosowań: Przemysł

Kategoria: fabryki

Technologia: lampy LED, tuby LED, oprawy oświetleniowe


Opis projektu

Znajdujący się w porcie gandawskim w Belgii oddział Honda Motor Europe Logistics od ponad 30 lat stanowi centrum logistyczne firmy Honda w Europie. Niedawno wymieniono tam 8000 przestarzałych świetlówek na energooszczędne tuby LED firmy OSRAM. Od samego początku nowe innowacyjne oświetlenie liniowe LED pozwoliło ograniczyć koszty energii i konserwacji o ponad 20%.


Lampy i oprawki LED firmy OSRAM jako środek do obniżenia kosztów

Przez wiele lat zużycie energii na oświetlenie było dużym obciążeniem. Dlatego też firma Honda zdecydowała się przejść całkowicie na energooszczędną technikę świetlną LED. We współpracy z firmą OSRAM zamontowano tuby LED SubstiTUBE Basic i Advanced firmy OSRAM w istniejących oprawach na świetlówki. Zamontowano też dodatkowe oprawy MONSUN T26 z tubami LED SubstiTUBE.


Prosta wymiana i niezawodne działanie

Firma Honda wybrała firmę OSRAM jako dostawcę lamp LED ze względu na łatwość ich wymiany. Prosta czynność wyjęcia świetlówki z zasilaczem oraz włożenia nowej lampy LED z zasilaczem zajmuje mało czasu i nie musi być wykonywana przez technika. Niezawodność również miała wpływ na taką decyzję. Wymogiem do zrealizowania tak dużej inwestycji było przedstawienie odpowiedniej gwarancji jakości. David Schauwvliege, manager ds. zarządzania obiektami w firmie Honda, powiedział — „Podobnie do firma Honda, firma OSRAM ma dobrą reputację i przykłada bardzo dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. Jest to firma, która nie pozwoli sobie na straty wizerunkowe”.


Mniejsze zużycie energii i ograniczenie konserwacji

Po wymianie lamp placówka firmy Honda zużywa teraz znacznie mniej energii. Obliczono, że zwrot z inwestycji nastąpi po dwóch latach. W obliczeniach uwzględniono dwa czynniki. Jednym z nich jest oszczędność zużycia energii: firma Honda zauważyła spadek kosztów energii na comiesięcznych rachunkach. „Nasz współczynnik mocy spadł o 20%, dzięki czemu nasza praca stała się dużo bardziej ekologiczna” — powiedział Noë Denecker, starszy konsultant w firmie Honda. Drugim czynnikiem jest obniżenie kosztów wymiany. Wcześniej potrzeba było wielu godzin pracy, aby wymienić zużyte świetlówki, co wiązało się z dużo wyższymi kosztami. Dzięki wynoszącej 40 000 godzin trwałości lamp OSRAM SubstiTUBE wymiana żarówek nie będzie konieczna przez pierwsze dziesięć lat, co pozwoli firmie Honda ograniczyć wydatki na robociznę.


Oświetlenie liniowe LED zapewniające zrównoważony rozwój

Przed zamontowaniem oświetlenia wyznaczono strefy testowe, aby móc poznać zdanie pracowników. Ich opinie były pozytywne — stwierdzili, że liniowe oświetlenie LED jest łagodniejsze dla oczu. Dla firmy Honda była to też okazja, aby pokazać pracownikom, że zależy jej na środowisku.

David Schauwvliege powiedział — „Zawsze mówiłem, że przeprowadziłem projekt wymiany oświetlenia na lampy LED dla niedźwiedzi polarnych, aby ograniczyć koszty i poprawić wizerunek Hondy. To były moje trzy cele i chyba udało mi się osiągnąć”.


Centrum prasowe