09.09.2016
Zastosowanie : Oświetlenie ogólne Technologia : LED Grupa docelowa : Handel detaliczny, Właściciel sklepu, Opinia publiczna, Monter
Lampy wytwarzające światło w oparciu o diody świecące (LED) nie zawsze działają z regulatorami światła. Możliwość regulacji światła lampy LED musi być wskazana na opakowaniu. Mimo to również wersje nadające się do ściemniania mogą sprawiać kłopoty, najczęściej w połączeniu z już zainstalowanymi regulatorami jasności do tradycyjnych lamp. Wynika to z jednej strony z działania układów elektronicznych, a z drugiej z niskiego stopnia mocy lamp LED, co stawia szczególne wymagania ściemniaczom. Uwzględniając poniższe informacje przy wyborze rozwiązania z regulacją światła, można jednak uzyskać pożądany efekt oświetleniowy przy użyciu nowoczesnych i energooszczędnych lamp.
Energooszczędne i ekonomiczne reflektory LED marki OSRAM to dobra alternatywa dla reflektorowych lamp halogenowych z żarnikiem wolframowym wysokiego napięcia, których od 1 września 2016 r. nie można wprowadzać do obiegu zgodnie z zakazem dotyczącym energochłonnych źródeł światła w Unii Europejskiej. Lampy halogenowe są bardziej energooszczędne niż żarówki, ale mają bardzo podobne konstrukcje: po naciśnięciu włącznika prąd płynie w lampie przez drut, który ogrzewa się, wytwarzając ciepło i światło. W związku z tym regulacja jasności jest stosunkowo prosta: odpowiedni ściemniacz zapewnia, że przez drut przepływa mniejszy prąd, drut mniej się nagrzewa i lampa emituje mniej światła.
Diody LED (diody świecące) są zbudowane zupełnie inaczej — są to półprzewodniki elektroniczne. Dlatego właśnie lampy LED są wyposażone w układy elektroniczne, porównywalne z małym komputerem, regulujące m.in. dopływ prądu stałego do diod LED. Przy określaniu parametrów ściemniacza należy brać pod uwagę złożoną charakterystykę układów elektronicznych lampy LED.
Kolejnym problemem dla niektórych ściemniaczy jest niski stopień mocy lamp LED. Wcześniejsze modele ściemniaczy były przeznaczone do regulacji jasności żarówek. Zmniejsza się ją zwykle za pomocą pokrętła zainstalowanego na ścianie. W porównaniu np. z 60-watową żarówką, dla uzyskania takiej samej jasności lampa LED wymaga znacznie mniejszej mocy — ok. 9 W, co pozostawia znacznie mniejszy margines na regulację światła. Z tego powodu do lampy LED potrzebny jest ściemniacz, który poradzi sobie z tym problemem. Jeśli ściemniacz działa nieskutecznie, lampa może migotać lub generować dźwięk, a w najgorszym przypadku ulec zniszczeniu lub spowodować uszkodzenie ściemniacza.
Przed wymianą lampy halogenowej z żarnikiem wolframowym na lampę LED w oprawie z regulacją światła należy więc pamiętać o następujących kwestiach: