Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 r. za wynalezienie niebieskiej diody LED

09.10.2014

Zastosowanie :  Oświetlenie ogólne
Technologia :  LED
Grupa docelowa :  Elektryk,  Klient,  Architekt,  Projektant oświetlenia,  OEM,  Handel

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 r. zostanie przyznana za wynalezienie niebieskiej diody LED. Jako jeden z czołowych światowych dostawców lamp LED firma OSRAM serdecznie gratuluje laureatom tej nagrody: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura.

Pierwsze białe światło LED zaświeciło dzięki niebieskiej diodzie LED

Czerwoną diodę LED wynaleziono już pod koniec lat pięćdziesiątych. Kilka lat później skonstruowano zieloną diodę LED. Jednak do uzyskania białego światła LED brakowało jeszcze niebieskiej wersji. Opracowanie jej okazało się to bardzo trudne i dopiero w 1992 r. trzech japońskich naukowców dokonało przełomu.

„Wynalezienie niebieskich diod LED to wyjątkowy krok w najnowszej historii techniki. To jedno z najbardziej wydajnych źródeł światła. Niebieskie diody LED stanowią podstawę białego światła LED. Ponadto ta sama technologia umożliwia wytwarzanie niebieskich laserów. Najnowszym zastosowaniem tej technologii są oparte na laserze reflektory samochodów” — powiedział dr Klaus Streubel, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie OSRAM.

Firma OSRAM działa w branży LED od ponad 40 lat. Obecnie firma ta jest nie tylko liderem pod względem udziału w rynku, ale także pod względem technologii i innowacji w wielu powiązanych dziedzinach, takich jak oświetlenie laserowe.

Wiedza o produkcie