„Zmierzch” reflektorowych lamp halogenowych z żarnikiem wolframowym wysokiego napięcia

09.09.2016

Zastosowanie :  Oświetlenie ogólne
Technologia :  Reflektorowe lampy halogenowe o dużym napięciu,  Reflektory LED
Grupa docelowa :  Handel,  Elektryk,  Monter,  Architekt

Od września 2009 r. źródła światła o dużym zużyciu energii stopniowo znikają z rynku. W tym roku najpopularniejszymi przedstawicielami tego trendu są reflektorowe lampy halogenowe z żarnikiem wolframowym wysokiego napięcia. Od 1 września 2016 r. w ramach trzeciego etapu wdrażania dyrektywy (UE) 1194/2012 takich lamp nie można już wprowadzać do obiegu na terenie Unii Europejskiej.

Kogo dotyczy zakaz?
Przepis ten początkowo dotyczy głównie producentów i sprzedawców lamp, ponieważ nowy zakaz dotyczący żarówek odnosi się wyłącznie do początkowego „wprowadzania do obiegu” na wspólnym rynku. Oznacza to, że osoby posiadające w domu lampy objęte przepisem nie muszą ich od razu wymieniać. Od 1 września 2016 r. reflektorowe lampy halogenowe z żarnikiem wolframowym wysokiego napięcia oraz inne wskazane rodzaje lamp będą jednak coraz trudniej dostępne. Konsumenci najbardziej odczują więc skutki tej regulacji po wyprzedaniu zapasów.

Jak rozpoznać wycofywane lampy?
Najpopularniejsze lampy, których dotyczy dyrektywa, to reflektorowe lampy halogenowe z żarnikiem wolframowym wysokiego napięcia. Można je rozpoznać po następujących cechach:

  • Lampy reflektorowe emitują skupioną wiązkę światła skierowaną do przodu w przeciwieństwie do lamp np. w kształcie gruszki, które emitują światło we wszystkich kierunkach.
  • Większość lamp objętych dyrektywą ma trzonek GU10, E27 lub E14.
  • Bańki lub obudowy lamp są wykonane ze szkła.
  • Reflektorowe lampy halogenowe z żarnikiem wolframowym wysokiego napięcia są używane przede wszystkim we wpuszczanych oprawach oświetleniowych, lampach typu spot i systemach szynowych.
  • Objęte dyrektywą oprawy oświetleniowe działają bez transformatora.

Jakie są dostępne zamienniki?
Alternatywnie można używać reflektorów LED. Dzięki wykonaniu elementu świecącego w całości ze szkła, jak w przypadku produktów LEDVANCE, lampy te do złudzenia przypominają oryginalne lampy halogenowe, stanowiąc ich doskonały bezpośredni zamiennik. Wymiana lamp także nie przysparza żadnych problemów: wystarczy wyjąć konwencjonalną lampę halogenową i w jej miejsce włożyć ekonomiczną lampę LED — i gotowe! A oto wskazówka dla oszczędnych: lampy LED są droższe niż porównywalne lampy halogenowe, ale ich zakup zwraca się dzięki znacznie niższym kosztom energii oraz z zasady większej trwałości znamionowej. Łącząc lampy LED ze ściemniaczami, należy pamiętać jedynie o kilku kwestiach.